65 YAŞ ÜZERİ ULAŞIM ÜCRETSİZ OLDU

65 yaş üzeri65 YAŞ ÜZERİ ULAŞIM ÜCRETSİZ OLDU

Bu uygulamadan vatandaşlarımız nasıl faydalanabilecek?

Resmi Gazete’nin 4 Mart 2014 tarihinde yayınlanan ‘Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’ sayesinde 65 yaş üstündekilere şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmak artık bedava olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme ile bu uygulamadan nüfus cüzdanı gösteren herkes yararlanabilecek.

Daha önceki yıllara bazı belediyelerde buna örnek uygulamalar yapılıyordu. Bu sayede 65 yaş üzeri vatandaşların bu hakkı yasal olarak kazandıkları söylenebilir. Vatandaşların yararlanabilecekleri toplu taşıma araçları; şehir içi toplu taşıma araçları, yine şehir içi taşıma yapan demiryolları ve denizyolları araçları olarak gözüküyor. Şehirlerarası ulaşımda demiryolları ve denizyollarının yüzde 50 indirimli ücret ödeyerek kullanabilecekler.

İstanbul’da bu yeni yönetmelik ile deniz yolu ile şehir hatları taşıtları, Turyol, Dentur ve mavi tur, demir yollarında TCDD Hatları ve karayollarında Özel Halk Otobüsleri Hatları, İETT otobüsleri, İstanbul Otobüs A.Ş. hatları 65 yaş üzerine bedava hizmet verecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.