Alzheimer Riskini Azaltan Faktörler

Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre, hastalığın halk arasında “bunama”, tıp dilinde “demans” olarak nitelendirilen durumun en sık sebebi olan bir hastalık olduğunu söyledi. Hastalığın, unutma ile başladığını ve giderek diğer zihinsel bozulmalar, hayal görme, suçlamalar, uykusuzluk gibi davranışlarla kendini gösterdiğini ifade eden Emre, hastalığın tedavi edilmediği takdirde, bu kişilerin giderek bakıma muhtaç hale geldiklerini kaydetti.

Öncelikli hedeflerinin hastalığın doğru tanınmasını sağlamak olduğunu kaydeden Emre, şöyle konuştu: “Çünkü bu tip hastalara yapılan en büyük haksızlıklardan biri, bu olayı yaşlılığın doğal sonucu olarak görüp hastayı tıbbın dikkatine getirmemesi ve doğru bir teşhisle hastaların tedavi ürecinden geçmelerinin engellenmesi. Bizim sloganımız hangi yaşta olursa olsun bunama durumu normal değildir. Altında mutlaka bir hastalık yatıyordur ve en sık yatan hastalık da alzheimerdir. Yaşlılıkta bunamak normal değildir; mutlaka önüne geçmek gerekiyor.

Alzheimer dünyada beyinde hücre kaybıyla görülen hastalıkların en sık olanıdır. Dünyada yaklaşık 25 milyon alzheimer hastası olduğunu var sayıyoruz. Türkiye’de ise bu rakam 250 bin civarında. Biz bu hastaların ancak yüzde 10-15’ine ulaşabiliyoruz. Alzheimer hastalarına sevgiyle yaklaşırsanız, desteklerseniz onların taşımak zorunda kaldığı ağırlık daha hafif olacaktır.”

Yapılan araştırmalarda, yüksek eğitim ve zihinsel aktiviteyi sürdürmenin hastalık riskini yüzde 40 oranında azalttığının anlaşıldığını belirten Prof. Dr. Emre, fiziksel aktivite ve Akdeniz usulü beslenmenin de hastalık riskini azaltan diğer faktörler olduğunu kaydetti.

Alzheimerin 60 yaşına kadar çok nadir görüldüğünü anlatan Emre, 65 yaşından sonra hastalığın görülme sıklığının yükseldiğini ve 85 yaşın üzerinde görülme sıklığının yüzde 35’lere çıktığını söyledi.

trt

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.