Android 5.0 Lollipop Sonrasında Neler Olacak?

Android 5.0 Lollipop geliyor. Peki sonrasında neler olacak? Android işletim sistemi ne kadar gelişebilir? Cep telefonlarında neler bekleniyor?

Çok eski değil, 2008 yılının sonlarında Android, T-Mobile G1’de ilk kez ortaya çıktığında Apple, App Store’unu henüz açmıştı. Androidle beraber Chrome web tarayıcısı da yeni duyurulmuştu. 2008’den günümüze kadar Google’un geliştirdiği Android’in son sürümü oldukça farklı görünüyor. Video oynatma işlevi ilk Android’de yokken ve Android mağazası henüz emeklemeye başlamışken durum bugün oldukça farklı. Yine de Google durmuyor ve akıllı cep piyasasının büyük bölümünü elinde bulunduran Android’de yenilikler yapmaya devam ediyor.
Android’in gelecekte nasıl bir işletim sistemi haline gelebileceğini düşündük ve bizi 2020’de nasıl bir işletim sisteminin beklediği konusunda tahminlerde bulunduk:

2020 yılında Google Android ve Cep Telefonları

2020’de Google Maps: Dünya, Google’ın harita hizmeti ilk kez ortaya çıktığında sallamamış olabilir. Fakat en çok şu an tercih edilen harita uygulamaları arasında. 2013’te yenilenen Google Maps, kişisel aramalara göre daha üst düzey bir kişiselleştirme sunuyordu.
Telefonumuz, Google Now sayesinde, bize artık öğlen yemeğinde gideceğimiz restoranın yolunu tarif edebiliyor. Google’ın gelecekteyse Street View kameraları sayesinde daha çok binanın içinde dolaşabileceğiz. Halka açık binaların 2020’de çok daha fazlasının Google Maps ile gezinebilir olmasını bekleyebiliriz.
Gelecekteki telefonumuzla çektiğimiz fotoğrafları Google, anonim olarak Street Viw’da kullanma seçeneği ile sunabilir.

2020’de Android’le Mesajlaşma: Mesajlaşma alanındaki Facebook, WhatshApp, FaceTime, skype gibi hizmetlerin savaşlarını Google’un geriden izleyeceğini düşünmek zordur. SMS, e-posta, mesajlaşma ve videolu arama işlevlerini şirketin bir arada sunan araçalrı Android’e eklemesini bekleyebiliriz.
5G üzerinden 2020’de videolu görüşmeler de gerçeğe dönüşebilir.
cep-telefonlari

Android’le 2020’de Ödeme ve Güvenlik: Önümüzdeki birkaç sene içinde cep telefonlarımız, ödeme yapma, para transferi ve kimliğimizi doğrulama konusunda çok daha önemli bir hale gelecekler. Google Authenticator uygulaması 2020’deki cebinizdeki NFC sayesinde laptop’unuzun başına oturduğunuzda otomatik olarak Gmail’e giriş yapmanızı sağlayabilir, işinizi satın almalarınızda kolaylaştırabilir.
Passbook’u Apple’ın yaptığı gibi Google da bir biçimde sunmak isteyecektir.

Kim olduğunuzu kanıtlamak konusunda 2020’nin Android’i önemli bir rol oynayacaktır. Basit bir yüz işleme işlevini platform hâlihazırda sunuyor. Önümüzdeki senelerde işlev daha isabetli bir hale gelebilir ve retina tarama, parmak izi tarama gibi işlevleriyle zenginleşebilir.

android ceptelefonlarinda lolipo nedir, fly lo 4513 hakkındaki elestiriler, mola kişiselleştirme android, oantum fly 4513 lolipop

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.