Âşık Veysel kimdir? Âşık Veysel’in Hayatı ve Eserleri

Âşık Veysel’in asıl adı Veysel ŞATIROĞLU dur. 25 Ekim 1894 yılında Sivas ilinin Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde doğmuştur. Bir çiftçi ailenin çocuğu olarak doğan âşık Veysel, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucu iki gözünü kaybetmiştir. Aşık Veysel’in babası Karaca Ahmet, annesi ise Gülizar Hatundur. Âşık Veysel büyük bir Türk halk ozanıdır. Âşıklık geleneğinin önde gelen isimlerindendir. <!–ecb–>Aşık Veysel’in sazla tanışması ve bu kadar önemli bir yere sahip olması 10 yaşında başlamıştır. Babası Karaca Ahmet, oyalanması için âşık Veysel’e bir saz alır. Âşık Veysel bu sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başlar. 1933 yılına kadar birçok ustanın eserlerini çalmıştır. Kendisinin söylemeye ve yazmaya başlaması ise Ahmet Kutsi Tecer’in sayesinde olmuştur. O zamandan sonra âşık Veysel kendi sözlerini yazmış ve söylemiştir.

Âşık geleneğinin en büyük temsilcilerinden olan âşık Veysel bir dönem de saz hocalığı yapmıştır. Her zaman eserlerinden yalın bir dil kullanmıştır. Her zaman Türkçesi yalın, dili ustaca, Şiirlerinde kusursuzdur. Birçok konuda şiirleri bulunmaktadır.

Aşık Veyselin Eserleri

Şiirleri, deyişler(1944), Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) adlı kitaplarında toplanmıştır. Ölümünden sonra ise tüm şiirleri toplanıp tekrar yayınlanmıştır.

Âşık Veysel ilk evliliğini 25 yaşında yapmış, anne ve babasını kısa aralıklarla kaybetmiştir. Bunun ardından âşık Veysel büyük bir üzüntü yaşamıştır. Aşık Veysel’in hayatı yoksulluk ve çile ile geçerken, Köy Enstitülerinde bir süre saz öğretmenliği yapmıştır. Aşık Veysel şiirlerinde birlik ve bütünlük mesajlarını her zaman dikkat çekmiştir. Her karanlığın mutlaka aydınlık olacağına inanmıştır. Aşık Veysel 21 Mart 1973 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

asıl veyselin hayatı, anything

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.