BAHAR ALERJİSİ NEDİR? Bahar Alerjisine Karşı Ne yapabilirim?

BAHAR ALERJİSİ NEDİR? Bahar Alerjisine Karşı Ne yapabilirim? Alerji nedir, alerji ne demektir, baharda alerji neden artar? Bahar aylarında polen alerjisi… Alerjik kişilerde görülen belirtiler nelerdir? Bahar alerjisine karşı önlemler ve öneriler…

Alerji en sık rastlanan ve en önemli hastalıklar arasında yer alıyor. Toplumda her üç kişiden biri alerjik bir bünyeye sahip iken bu kişilerin önemli bir kısmında mevsimsel sorunlar yaşanıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, mevsimsel alerjinin en sık rastlanan nedeninin polenler olduğunu belirterek, bahar aylarında polenlere bağlı alerjik sorunları olanların bazı önlemler alması gerektiğini söylüyor.


Belli mevsimlerde kişide alerjik yakınmaların başladığına ya da var olan şikayetlerin şiddetinin arttığına dikkati çeken Özlü, sorunların sıklıkla bahar ve güz aylarında ortaya çıktığını belirtiyor. Mevsimsel alerjinin en sık rastlanan nedeni ise polenler. Solunan havada bulunan çayır, ağaç ve otların çiçek tozları, hassas kişilerde sorun yaratıyor. Ancak, iklim koşullarındaki değişime ikincil olarak havada bulunan ev tozu veya küf mantarı gibi diğer bir çok alerjen yükü de rahatsızlık yaratabiliyor.


Alerjik nezleli kişilerde art arda hapşırma, sürekli nezle hali, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar görülebiliyor. Alerjik göz nezlesinde ise gözlerde sulanma, kızarıklık ve yanma, dayanılmaz kaşıntı yaşanabiliyor.


Alerjik sinüzitle ilişkili olarak baş ağrısı, yüzde ve alın bölgesinde ağrı, geniz akıntısı, devamlı yutkunma ve boğaz temizleme ihtiyacı gibi sorunlar doğabiliyor. Astımlı hastalarda gece uykudan uyandıran nefes darlığı ve öksürük nöbetleri başlıyor. Tıkanıklık ve nefes darlığı nedeniyle yol yürüme ve yokuş çıkma güçleşiyor. Alerjik rahatsızlıklar kişinin günlük işlerini aksatıyor ve yaşam kalitesini düşürüyor. Hasta, ruhsal olarak da bu durumdan etkilenerek depresyon gibi sorunlar yaşayabiliyor.


Bahar aylarında polenlere bağlı alerjik sorunları olanların kır, çayır ve orman gibi polen yükü fazla alanlardan uzak kalmaya özen göstermeleri gerektiğini vurgulayan Özlü, “Özellikle sabah vakitleri ve rüzgarlı havalarda içeride kalmalı, pencere ve kapıları kapalı tutmalı, çamaşırları ev içinde kurutmalı, dışarıdan içeriye gelince giysileri değiştirip duş almalı, gerekli hallerde maske, gözlük veya hava filtreleri kullanmalıdır’’ dedi. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.