Bahar Depresyonuna Dikkat

adsızBahar Depresyonuna Dikkat

Bu yazımızda bahar depresyonu nedir, bahar depresyonu neden olur, bahar depresyonu nasıl geçer hakkında bilgi vereceğiz. Baharın gelmesi vücudumuz bir değişime uğrar. Pek çok kişi hem bedensel hem de ruhsal bir değişim yaşamaktadır. Kışın bitmesi ve baharın gelmesiyle doğa canlandı, İnsanlar daha bir mutlu ve neşeli oldu. Fakat bahar depresyonu yaşıyorsanız, mutluluk yerine mutsuzluk, yorgunluk ve sinirlilik hali söz konusudur.

İnsanlar eskiden beri değişik ruh halleri yaşamaktadır. Bazı nedenlerden dolayı kişiler kısa süreli geçici depresyon yaşayabilir. Örneğin, doğum yapan bir bayan doğum sonrası depresyona girebilir. Aynı şekilde hamile bir bayanda gebelik depresyonu yaşayabilir. Bunun nedeni vücudun bu yeni duruma hem bedenen hem de ruhsal olarak alışmasıdır. Son olarak bazı kişilerde baharın gelmesiyle bahar depresyonu görülebilir. Peki, bahar depresyonu nedir?

Bahar depresyonu sıklıkla görülen bir durumdur. Özellikle bayanlarda görülme sıklığı erkeklere oranla iki kat daha fazladır. Yani bayanlarda bahar depresyonu daha fazla görülür. Kişinin eğer günlük yaşamında fazla stres varsa yani gerek iş yaşamı gerekse günlük hayatında meydana gelen stresler bahar depresyonunu tetiklemektedir. Ayrıca daha önce depresyon olayı ile karşılaşmış kişilerde bahar depresyonu daha sık görülür.

İnsan vücudunda bulunan seratonin ve melatonin adlı bu iki hormondan seratonin seviyesinin yükselmemesi ve melatonin seviyesinin düşmemesi durumunda baharda güneş ışığında meydana gelen değişimler istenildiği düzeyde gerçekleşmemesinden dolayı bir depresyon durumu oluşur. Bu duruma halk arasında bahar depresyonu adı verilir.

Bahar depresyonu yaşayan kişiler, havaların ısınması doğanın canlanması ve baharın gelmesiyle kendilerini daha mutsuz hissederler. Ayrıca içe kapanık, çevresinde ki olaylara kötümser bakan ve devamlı kendini streste hisseden kişilerde bahar depresyonu daha sık görülür. B12 vitamini az olan kişiler, demir eksikliği olan kişiler, tiroit bezi az çalışan kişilerde de bahar depresyonunun görülme riski fazladır.

Bahar depresyonu yaşayan kilerde mutsuzluk, kendini kötü hissetme, iştah kaybı, sinirlilik hali, uyku düzensizlikleri, konsantrasyon bozukluğu, kendini yorgun hissetme gibi belirtiler görülür. Eğer tüm önlemleri almanıza rağmen bahar depresyonunu yaşıyorsanız yardım ve destek almaktan çekinmeyin.

Bahar depresyonu yaşamamak için; dengeli beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek, düzenli spor ve yürüyüş yapmak, uyku düzenimize dikkat etmek, bol su içmek, kafeinden uzak durmak, açık havada gezmek ve güneş ışığından daha fazla yararlanmak, kendinizi rahat ve mutlu hissettiğiniz arkadaşlarınızla vakit geçirmek, kendinizi mutlu edecek işlerle hobilerle uğraşmak bahar depresyonundan korunma yollarındandır.

bahar depresyonu nasıl geçer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.