Başım Dönüyor Ne Yapmalıyım, Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

Sık karşılaşılan şikayetlerden biri baş dönmesidir. İnsan zaman zaman kendisinin ya da etrafındaki eşyaların boşlukta döndüğünden şikâyet eder. Çok farklı şeyleri bu kişiler de baş dönmesi diye ifade eder. ‘Vertigo’ diye tıp dilinde bilinen baş dönmelerinin birçok nedeni vardır. Hangi nedenden kaynaklandığını anlamak için de baş dönmesinin bazen çok ciddi tetkikler gerekebilir. Bir tedavi önermeden önce onun için hastalığın gerçek nedeninin ortaya çıkarılması gerekir. Hastalığın nedenine göre tedavi yapılır.

Baş Dönmesi Sorunu Varsa Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hemen bulunduğunuz yere oturmak, öne doğru eğilmek ya da mümkünse yatmak baş dönmelerinde yapılacak ilk iştir.
 • Pozisyon değişikliklerini aniden yapmaktan kaçının. Mesela aniden yataktan kalkmayın ya da bir yandan diğer tarafa ani bir şekilde dönmeyin.
 • Nikotin, tuz ve kafein gibi dolaşımı bozacak ürünleri az kullanın.
 • Stres, sinirlilik ya da alerjiniz olan ve baş dönmesine neden olan maddelere maruz kalmamaya çalışın.
 • Araba kullanmak, tehlikeli alet kullanmak gibi baş dönmeniz sırasında size ve etrafınıza zarar verebilecek aktivitelerden uzak kalın.

Başım Dönüyor Ne Yapmalıyım, Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

Baş dönmesine karşı bir iki pratik çözümden bahsedeceğiz. Sonrasında ise baş dönmesine faydalı şifalı bitkileri anlatacağız.

Derin Nefes Almak: Beyine giden kandaki oksijen azalırsa baş dönmesi oluşur. Derin nefes almak, baş dönmenizi geçirebilecek bir çözüm olabilir…

Odaklanmak: Sabit bir yere baktığınızda, yani bir yere odaklandığınızda baş dönmeniz geçecektir.

Masaj: Elinizin baş parmak ile işret parmağı arasında kalan kısmı ovalayın. Baş dönmeniz büyük ihtimalle geçecektir. Bu bölge aynı zamanda ağrıları kesmek için de ovulabilir.

Su İçmek: Su içmek, büyük ihtimalle baş dönmenizin geçmesini sağlayacaktır.

Baş Dönmesine Karşı Bitkisel Formüller

Zencefil: Baş dönmesine karşı zencefil ilk tavsiye edilecek bitkilerdendir… Zencefil çayı olarak veya az miktarda çiğneyerek baş dönmesini geçirebilirsiniz.

Anason Çayı: Baş dönmenizde anason çayı size faydalı olabilir. Hazırlanması da oldukça basittir. Bir kahve kaşığı anasonu bir bardak sıcak suya koyun ve demlenmesi için 10 dk kadar bekleterek süzüp için.

Limon Suyu: Bir bardak suyun içerisine yarım limon sıkılır. Bir miktar bal ilave edilerek içilebilir.

Bitki Çayı: Diğer bir formül ise; birer çay kaşığı nane, oğul otu ( melisa), papatya, yarım çay kaşığı kimyon ve 4-5 adet karanfili bir bardak suya atarak kaynatın. Demlenmesi için 10 dk kadar bırakın. Süzerek bal ilave edip tatlandırarak yudum yudum için. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez tekrarlayın.

Kişniş: Ayrıca 2-3 bardak suda bir avuç kişnişi kaynatarak süzün. Birer çay bardağını günde 3 defa için.

Baş Dönmesi Tedavisi İçin Ne Yapmalı?

Ataklığınızın süresini, sıklığını, ciddiyetini ve karakterini doktor belirledikten sonra şu tedaviler önerilebilir:

Diyet-ilaç: (Vücuttan suyun atılımını sağlayan) az tuzlu diyet ve bir diüretik ilaç tedavisi ‘vertigo’ ve ‘meniere’ (iç kulakta yer alan ve dengeden sorumlu sıvılardaki basınç artışından dolayı olan baş dönmesi) atak sıklığını hastalarında azaltabilir. Tam olarak diüretikten verim alabilmek için tuzu kısıtlamanız ve belirtildiği şekilde ilacınızı düzenli olarak kullanmanız oldukça önemlidir.

Yaşam şekli: Alkol, sigara ve kafeinden uzak kalın. Düzenli ve iyi bir şekilde uyuyun ve beslenin. Fiziksel anlamda aktif olun ancak gereksiz yorgunluklardan kaçının. Kesinlikle stresten uzak durun; çünkü kulak çınlaması ve baş dönmesine yol açabilir.

Diğer önlemler: Belirti vermeden eğer ani bir baş dönmesi oluyorsa araç kullanmayın. Derin sularda güvenlik adına yüzmekten, yapı iskelelerinden, merdivenden vazgeçmeniz doğru olacaktır.

Cerrahi operasyon: Baş dönmesi atakları eğer yukarıda belirtildiği gibi tedbirlerle kontrol edilemiyorsa ve günlük hayatı etkiliyorsa; (iç kulak sıvısının boşaltılması) endolenfatik şant, (denge sinirinin kesilmesi) vestibüler nörektomi, (iç kulak basıncının azaltılması) dekompresyon gibi operasyonlar gerçekleştirebilir.

Kansızlık  Baş Döndürür Mü? Tansiyon Baş Döndürür Mü?

Kalıcı ya da geçici nedenlerden dolayı baş dönmesi yaşanabilir. Kansızlık ve tansiyon nedenlerin en yaygın olanıdır. Şu şekilde baş dönmesinin nedenlerini sıralayabiliriz;

 • Kan hastalıkları ve kansızlık
 • Kulaktaki rahatsızlık ya da kulak ağrısı
 • Düşük ve tansiyon düşüklüğü
 • Bazı göz rahatsızlıkları
 • Vasıta tutmaları
 • İlaç ya da gıda zehirlenmeleri
 • Damar sertliği ve bazı kalp rahatsızlıkları
 • Ani hava değişimleri
 • Özellikle iç ve orta kulakta meydana gelen enfeksiyonlar
 • Beyin ya da sinir sisteminde oluşan hastalıklar
 • Sara ve bazı ruh hastalıkları
 • Alerjik rahatsızlıklar
 • Mikrobik hastalıklar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.