Bilgisayar ve İnternet Dünyasındaki Dev Satın Alma Hikayeleri

Geçtiğimiz yıllarda Microsoft Skype’ı tarihindeki rekor bir fiyatgla 8.5 milyon dolara satın almıştı. Facebook ise yakın geçmişte WhatsApp’ı 19 milyar dolar gibi inanılmaz bir fiyata adete yuttu!
Ancak zamanla şirketlerin bu büyük yatırımlarının onlara neler getirebileceğini anlıyoruz. Mesela Skype olayında, bu kadar zaman üzerinden geçmesine rağmen, somut bir getiri ya da görütüden bahsedilmiyor. Bildiğimiz tek şey var: Dev satın almaların hiçbiri, ilk fiyatında sabit kalmıyor; bazen hem satın alanın hem de alınanın fiyatı düşürüyor, bazen de tam tersi olabilir.
Microsoft, 86-DOS’u SCP’den Satın Aldı.
Tarih: 27 Temmuz 1981
Fiyat: 75.000 dolar
PC işletim konseptini lisanslı kişiler MS-DOS’la ortaya çıkaran Microsoft, dünyanın en zengin yazılım şirketi halini aldı.

IBM, Lotus Development Corp’u Satın Aldı.
Tarih: Temmuz 1995
Fiyat: 3.5 milyar dolar
Lotus Development Corporation’ın birçok yazılımından IBM faydalandı. Bunların arasından en önemlisi ise Lotus Notes’du. Yaklaşık 145 milyon Lotus Notes 2008’de lisansı satıldı.
facebook-haberleriApple, NeXT’i Satın Aldı.
Tarih: 7 Şubat 1997
Fiyat: 404 milyon dolar
Asıl satın almanın değerinin NeXT CEO’su STEve Jobs’ı geri getirmek olduğunu düşündüğünüzde, Mac OS X bu alımın yanında güzel bir hediyeydi.
Microsoft, Hotmail’i Satın Aldı.
Tarih: 31 Aralık 1997
Fiyat: 500 milyon dolar
Dünyanın en büyük web tabanlı e-posta hizmeti olarak Windows Lİve Hotmail yıllarca hizmet verdi. Şimdi de Outlook.com adı altında hizmete devam ediyor.

HP, Compaq’ı Satın Aldı.
Tarih: 3 Mayıs 2002
Fiyat: 25 milyon dolar
HP’deki CEO görevinin Carly Fiorina’nın, görevinin sonunu getiren satın alma, zamanla iyi bir hal aldı. Artık HP, PC ve sunucu alanında yazdırma ve resim segmentine göre daha çok gelir elde ediyor.
Google Android’i Satın Aldı.
Tarih: 17 Ağustos 2005
Yer: Açıklanmadı
Onu Google satın alana kadar Android hakkında çok fazla şey bilinmiyorsu. Fakat mobil işletim sistemi, 2010’un dördüncü çeyreğinde evrensel akıllı telefon pazarında en yüksek paya sahipti. Durum bugün de aynı, bir değişiklik yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.