Bios Ne Demek? Bios Nedir, Ne İşe yarar?

Bios’un kelime anlamı nedir diye merak edenler için Bios’un tanımını yapmak ve Bios’un ne işe yaradığını anlatmak istiyoruz.

Bios Nedir? Bios Ne Demek?

Ana giriş-çıkış sistemi, BIOS (Basic Input-Output System) kelimesinin anlamıdır. Sistemin ilk açılışını gerçekleştirmek için yeterli derecede bilgi BIOS içerisinde yer alır. BIOS tarafından açılış sırasında yapılan ilk iş CMOS bilgilerini kontrol etmektir. Çok zayıf elektrik akımı, CMOS belleğinin görev yapabilmesi için yeterlidir ve anakartlar üzerinde yer alan saat pilleri tarafından karşılanır. O kadar bu enerji ihtiyacı düşüktür ki herhangi bir sorun olmadığı sürece pil beş yıl bile yeterli olabilir. BIOS tarafından CMOS içerisinde saklanamayan bellek gecikme süreleri gibi bazı değişkenler yer alır. Bu değişkenlerin bildiğiniz gibi otomatik olarak algılanmasını seçebileceğiniz gibi manuel olarak kendimiz de yapabiliriz. Bu pil yaptığımız değişikliklerin kaybolmamasını sağlar. Bazen bilgisayarlarının kullanıcılar saatinin ve tarihinin sürekli sıfırlandığından şikayetçi olur. Anakart üzerindeki pilin bitmesi ya da bitecek üzere olması bu olayın sebebidir. Tarih ve saat bilgileri silinse de birçok anakart bilşenleri ile ilgili diğer bilgi silinmez. Çünkü CMOS altında değil bu bilgiler BIOS yongasının esas belleğinde bulunur. Ancak BIOS güncellemesi sırasında BIOS altında yer alan bu esas belleğin değişimi gerçekleşir.

Oldukça basit işlemler gerçekleştiren ve çok küçük kapasiteli olan BIOS’ta en ufak sorun yaşanırsa bilgisayarınız devre dışı kalabilir.

Bios Ne İşe Yarar? Biosun Kullanım Amacı Nedir?

Her türlü bilgisayar ile gerçekleştirilen işlemde, işlemcinin önemli bir görevi vardır. Milyonlarca transistoru içerisinde barındıran ve kendisine ana işlevi verilen komutları işleme dönüştürmek olan işlemci, en çok bellek ile bu esnada alışverişinde bulunur. Sabit disk, tüm verileri depolama görevini üstlenir, öncelikle bu veriyi belleklere yollar. Aynı şekilde bellekler de veriyi işlemciye gönderir. Sürekli olarak bu döngü sürer ve veri, sabit disk, işlemci ve bellek arasında gidip gelir. Ancak öyle bir an vardır ki bilgisayarlar için gereken veri, doğrudan elde edilemez. Bilgisayarın ilk açıldığı anda bu olay karşımıza çıkar. Sistem açılışı anında işlemci diske ulaşmak ister. erişimin sabit diske gerçekleşebilmesi için sistemle ilgili bilgisayarın ana bilgileri elde etmesi gereklidir. Sabit diskte ise bu bilgiler saklıdır. Yani sistemin açılması için bu durumda gerekli olan bilgi sabit diskte bulunmasına rağmen aktif hale sistem bileşenleri geçmediği için sabit diske erişim mümkün değildir. Anahtarı içinde saklı olan bir kasaya bu durumu benzetebiliriz. Kasa, anahtara erişim olmadığı için açılamamaktadır. Anahtara da kasa açılamadığı için erişilememektedir. Sistemi, işte bu sorunu aşmak için tanımlamaya yarayan ve oldukça az yer kaplayan bilgiler başka bir ortamda tutulmalıdır. Bu ortam da BIOS yongasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.