Blog Tutmak İstiyorum: Blog Nedir? Blog Nasıl Tutulur?

Blog tutmak istiyorum diyorsanız, size blog tutmanın inceliklerinden ve blog tutabileceğiniz adreslerden bahsetmek istiyoruz.

Blog Nedir? Blog Ne Demek?

İngilizce web-log kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan bu kavram, internette günlük not tutmak manasında kullanılır. Zamanla (we)blog kelimesinden baştaki we düşmüş, kolayca akılda kalan blog kelimesi türemiştir. Blog, internette günlük notlar tutmak, kısaca webde günlük tutmak olarak tanımlanabilir.  Yakın zamanda Youtube’de karşılaştığımız Vlog kelimesi de video şeklinde günlük tutmak anlamında kullanılır.

Blogger kelimesi de, blog tutanlara verilen bir ad… Blog tutarak sevdiğiniz konulardan internette bir günlük oluşturmak istiyorsanız, şimdi blog tutmanın detaylarından bahsetmek istiyoruz.

Blog Nasıl Tutulur?

Blog tutmak için Türkiye’de Blogcu servisini kullanabilirsiniz. Dünyada ise Blogger en meşhur blog açma sitesidir. Bu iki site üzerinde kendinize göre bir isim kullanarak blogunuzu açabilirsiniz. Bu siteler sizlere farklı şekillerde temalar da sunuyor. Kendi sitenize beş dakika içinde başlayabilirsiniz.

WordPress.com da blog tutmak isteyenler için güzel bir yer…  https://tr.wordpress.com/ adresine girip, fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Size alanadi.wordpress.com şeklinde bir blog adresi sunan bu sitede, kendi domainizi de kullanabilirsiniz ama para ödemeniz gerekiyor. Kendi domaininiz ile burada wordpress tabanlı bir site kurabilirsiniz.

Daha nitelikli bir çalışma yapmak isterseniz, kendi domaininizi alıp, bir hosting kiralayıp blog yazmayı deneyebilirsiniz. Özellikle WordPress altyapısını kullanırsanız, harika temalar ve sitenizi geliştirebileceğiniz eklentiler ile hayalinizdeki gibi bir siteye sahip olabilirsiniz. Mesela okumakta olduğunuz bu web sitesi (Molazamani.com) wordpress altyapısı ile açılmış olup, değişik konular hakkında günlük notlar tutmaktadır. Kısaca bu sayfa da bir blog…

Türkiye’deki büyük hosting sitelerinde wordpress kullananlara özel paketler de bulunuyor. Örneğin İsimtescil’de hazır paket olarak satılan WordPress Hosting Paketini inceleyelim. Size 5 GB hosting alanı ve limitsiz trafik sunan bu paketin aylık ücreti 2,88 $, yıllık ise 34,50 $…  Kısaca Molazamani.com gibi bir adres alıp, güzel bir site yapmak istiyorsanız, ya

Blog Tutmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • Bugün, Henüz Başlamadıysanız Doğru Gün: İlginizi eğer bir blog sahibi olmak çekiyorsa, geç kaldığınız her gün için ileride pişmanlık duyabilirsiniz. Bahaneleri bu yüzden bir kenara bırakıp hemen başlayın.
  • Konuları Gerçekten Sevdiğiniz Şekilde Seçin: Kendinize, blogunuzun konusuna karar verirken keskin sınırlar çizmeyin. Hakim olduğunuz ve sevdiğiniz konularda yazmak, blog yazarken başarılı olmanın ilk şartıdır.
  • Kendi Alan Adınızı Niyetiniz Ciddiyse Alın: Öncelikle birçok blogcu Blogger.com ya da Blogcu.com benzeri servisleri kullanarak başlıyor ve daha sonra kendi alan adına geçiyor. Uzun yıllar bu işe devam etmeye karlıysanız yola kendi alan adınızla çıkmanızda yarar vardır.
  • Alan Adınızla Blogunuzun Adı Aynı Olsun: Blogunuzun adıyla kullandığınız alan adının aynı olması takipçilerinizin akıllarında kolayca yer etmesi için önemli bir avantajdır. Sadık takipçilere sahip olmak isteyenlerin işini, bu yaklaşım kolaylaştıracaktır.
  • Doğru Bir Alt Yapı Kullanın: Ne kadar blogunuzun içeriği güçlü olursa olsun, her zaman kullanmakta olduğunuz altyapı önem taşıyacaktır. Başarılı bir alt yapıya sahip olan WordPress gibi eklentilerle geliştirilebilen ücretsiz bir sistemi tercih etmenizde yarar vardır.
  • Düzenli Aralıklarla Yazın: İstikrar, sadık takipçiler kazanmak için önem vermeniz gereken konulardan biridir. Düzenli aralıklarla blogunuza yazı ekleyerek takipçilerinizi hayal kırıklığına uğratmamanızda yarar vardır. Net bir şekilde takipçilerinize yazı eklenme sıklığını belirtmeyi de düşünebilirsiniz.
  • Yayınlamadan Önce Yazdıklarınızı Okuyun: Blogunuzun tarzıyla farklı ruh halleriyle yazdığınız yazıların bir süre sonra uyumsuz duygular yarattığını görebilirsiniz. Yazdıklarınızı bu yüzden yayınlamadan önce son bir kez dikkatle okuyun ve tarzınızı koruduğunuzdan emin olun.
  • Diğer Blogcularla Bağlantı Kurun: Çoğu zaman blog okuyucuları okumakta oldukları blogun yönlendirmesiyle yeni bloglar keşfeder ve onlara bağlanır. İlginizi bu yüzden çeken diğer blogcularla tanışın ve blogunuza bağlantılar vermesini sağlayın.
  • Kendi Yazılarınıza Yorum Ekleyin: Yazılarınıza, blog takipçilerinizin yaptıkları yorumları takip edin ve kendiniz de zaman zaman yorum yazarak onlara yakınlarda olduğunuzu hissettirin. Takipçilerin duygusal anlamda seslerini duyuyor olmanız blogunuza bağlanmasını kolaylaştıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.