Blu-Ray Yazıcı, Dvd Dual Yazıcı ve Dvd Yazıcı Farkları

Uzun zamandır DVD yazıcılar bilgisayarların olmazsa olmazı durumundadır. Bunda düşen fiyatların elbette çok etkisi vardır. önümüzde her ne kadar yılların optik depolama formatı Blu-ray olsa da, şu anda özellikle yedekleme amaçlı düşünüldüğünde maliyet ciddi bir boyuta ulaşır. GB başına bizim için önemli olan asıl nokta; yani yedekleme yapılan 1 GB’lik alanın bize kaça mal olduğudur. Bugün 4.7 Gb kapasitesindeki boş bir DVD’yi 50 kuruşa edinebiliyorsunuz. Yaklaşık olarak beş kat yani 25 Gb kapasite sunan boş bir Blu-ray ise 10 tl’ye bulunabilir. Medyaya beş kat kapasite artışı için 20 kat daha fazla ödemek tabi ki yersizdir.

Sürücülerin bir diğer kurumda sahip olduğu fiyat etiketleri ve piyasadaki yaygınlıktır. Çift katman destekli bir DVD yazıcının fiyatı 45 TL seviyesindeki ve modeline göre 110 TL seviyesine kadar çıkabiliyor. Yüksek olan döviz kurunun da etkisiyle Blu-ray yazıcılar 700-800 TL’lik fiyatı aştı denebiliyor. Eğer niyetiniz verileri bir yerden başka bir yere taşımaksa biraz daha zaman geçmesini beklemelisini. Zira sizde olsa da karşı tarafta sadece Blu-ray okuyabilen bir optik sürücünün olması bile düşük bir ihtimaldir. Şu anda Blu-ray fiyatı yüksek olan fiyatlar dolayısıyla kaybediyor. Ancak gelecekte Hd-DVD’nin piyasadan çekilmesi nedeni ile Blu-ray’dan başka bir format kullanmayacağımız kaçınılmaz bir gerçektir.

Hızlanma Sürüyor

Artık iyice DVD yazıcılar gelişti. Ürünlerin piyasaya bakıldığında artık 22x hızında yazım yapabildikleri görülüyor. 22x bir modele sahip olmayan firmalar da en azından 20x modellerle piyasada boy gösteriyor. Birçok markanın araştırma yaptığınızda ülkemiz pazarından birçok markanın çekildiğini ya da ülkemizde teste gönderebilecek bir ürüne sahip olmadığını öğrendik.

SATA Ürünler Çoğalıyor

SATA arabirimi birkaç yıl önceki testlerde kullanan DVD yazıcıları şaşkınlıkla karşılardık. Ancak yeni ürünlerin günümüzde artık çoğunun SATA arabirimini içerecek şekilde üretildiğini görmekteyiz. Mesela; testte yer alan tüm ürünler SATA arabirimini kullanıyor. Tabi piyasada tüm bunlar IDE ürün bulamayacağımız anlamına gelmiyor. Hale IDE’de geçerliliği olan olan bir arabirim ancak artık yavaş yavaş koltuğunu SATA’ya devrediyor. Belki yeni nesil ana kartlardan da dikkatinizi çekmiştir. Artık kimi modellerin üstünde IDE kanalı yer almıyor bile. Bir ürün tercih etmenin SATA geleceğe yönelik, kasanın içini derli tutmaya da yardımcı olacağını unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.