Can Dündar’ın Yönettiği MUSTAFA Filminin Galası Yapıldı

Can Dündar’ın Yönettiği MUSTAFA Filminin Galası Yapıldı… Filmin senaryosu Can dündar’a ait. Mustafa, Atatürk’ü anlatan bir film. Can Dündar ve Mustafa filmi üzerine…

Dolmabahçe Sarayının bahçesinde kurulan iki çadırda yapılan galaya birçok ünlü de katıldı. Filmin gösterimi öncesinde konuşan Can Dündar kısa bir konuşma yaptı. Dündar, filmin gösterimi için bu mekanı kendilerine açan ve ”Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar Sergisi” ile beraber filmin burada gösterimine katkıda bulunan Dolmabahçe Sarayı yetkililerine ve TBMM Başkanı Köksal Toptan’a teşekkür etti.

”FİLM ATATÜRK’ÜN ANLATIMLARINA, NOTLARINA DAYANIYOR”

Can Dündar da ekip olarak, ”farklı bir Atatürk yorumu ortaya koyabilir miyiz” diye uğraştıklarını belirterek, ”Bundan sonra benim birşey söylemem doğru olmaz. Seyirci söyleyecek doğru olanı, nasıl bulduğunu, nelerin eksik kaldığını. Biz de farkındayız çok eksiğimiz var. Ama dediğim gibi bu kendi içinde bütünlüğü olan bir başka Atatürk’ü anlatma çabasıydı. Onu ne kadar gerçekleştirebildiğimizin takdiri seyircinin” dedi.

Dündar, gazetecilerin eleştirileri hatırlatması üzerine, şunları kaydetti:

”Biz büyük oranda Atatürk’ün kendi anlatımlarına, kendi tuttuğu notlara, onunla ilgili anlatılan anılara dayanarak hazırladık bu belgeseli. Dolayısıyla pek azı benim yorumum, çoğu kendi anlattığı şeyler. Elbette başkaları başka fikirde olabilir ve onların da film yapıp bunun aksini söyleme hakları var. Bu da bizim Atatürk’ümüz. Burada şaşırtıcı olan, film çıkmadan eleştirilerin çıkmış olmasıydı. Böyle olması çok doğal. Buna hazırız. Sonuçta belgeselini yaptığımız insan Atatürk. 2 saatlik bir filme böyle bir hayat hikayesini ve böyle bir lideri sığdırmak zaten son derece güç. Dediğim gibi bunu bir adım varsayalım ve daha iyisini yapmak için hep birlikte seferber olalım.”

Dündar, filmin özünün röportajlara dayalı olmadığını, tamamıyla yazılı belgelere dayalı bir film yapmaya çalıştıklarını belirterek, tanıklıklara dayalı bir film yapması durumunda Ülkü Adatepe’nin de kapısını çalacağını dile getirdi.

Atatürk’ü seslendiren tiyatro sanatçısı Yetkin Dikinciler de filmin kendisini en mutlu eden tarafının, Atatürk’ün dokunulmaz tarafından öte ”Mustafa” olarak çocukluktan başlayan insan haliyle beyazperdeye aktarılması olduğunu anlattı.

Dündar’ın, Atatürk’ün ”özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” düsturunun devamı olarak, özgür ve bağımsızca kendi birikim ve estetik anlayışıyla filmi hazırladığını ve şu anda bulunulan mekanın da çok duygusal bir mekan olduğunu belirten Dikinciler, ”Burası onun son nefesini verdiği yer. Hepimizin aldığı nefesler onun sayesinde. Aynı duygusallık içindeyim” diye konuştu.

Bu arada film gösterimini izleyeceği bildirilen TBMM Başkanı Köksal Toptan, ”Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar Sergisi”nin açılışının ardından, filmi izlemeden Dolmabahçe Sarayı’ndan ayrıldı.

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.