Cd-Dvd Kurtarma: Bozuk Cd ve DVD Nasıl Kurtarılır?

Optik medyalarınız zaman içerisinde çizilip, zarar gördüğünde atmayın, çünkü aslen açamadığınız bu CD ve DVD’lerde bulunan verileri kurtarabilirsiniz.

Bozuk Cd ve DVD Nasıl Kurtarılır?
Optik medyaları, günümüzün en ucuz yollu yedekleme yöntemini kullanmaktır. CD ya da DVD medyalara filmlerden, müziklere, imajlardan ofis dosyalarına kadar her şeyimizin yedeğini kaydederek saklamak herkese pratik gelir. Bu medyalar çünkü hem yer kazandırır hem de uzun ömürlü bir teknoloji olduğu için uzun yıllar kullanılabilir. Ancak bir optik medya gerçekten bu kadar dayanabilir mi? Bu sorunun cevabını aslında herkes bir kere de olsa yaşayarak almıştır. Optik medyaların yüzeyleri oldukça hassas olduğundan mutlaka kullanım sırasında çizilirler ve bir zaman sonra da okuma hataları vermeye başlarlar.

Sonuç olarak bu medyalardan ve içeriğindeki verilerden vazgeçmek zorunda kalırlar. Optik medyaların içeriğinde çok önemli bir dosya; ödev, proje vb varsa, verilerinizi büyük ölçüde kurtarmak elinizdedir.
Ücretsiz olarak dağıtılan CD Recovery Toolbox adlı yazılımı bu uygulama için kullanacağız. www.oemailrecovery.com/cd-recovery.html adresinden bu yazılımı indirebilirsiniz. CD yaklaşık 700 KB gibi küçük bir boyuta sahiptir ve CD Recovery Toolbox, oldukça kolay bir kurulum ve kullanıma sahiptir.
CD’ye oranla DVD yüzeyindeki veri aralıkları daha kısa olduğu için veri kurtarma işlemleri daha uzun zaman alıyor ve DVD’den veri kurtarmak daha da zorlaşıyor.
CD Recovery Toolbox, bizleri sade bir arabirimiyle karşılar.

Optik medyalarınızdan çizilmiş, yıpranmış ve çatlamış olanları optik okuyucunuza yerleştirdikten sonra next tuşuna basarak yönergeleri izlemek tek yapmanız gerekendir. Optik medyanızın sahip olduğu zarar boyutuna göre bu aşamada değişen sürelerde beklemek durumunda kalıyorsunuz. cd-dvd kurtarmaMesela biz yazıyı hazırlarken eskilerden kalma Bom
Funk MC’s CD’sini kullandık. Bu CD dinlemekten çizilmiş ve müzik setleri tarafından kullanılmaz hale gelmişken içeriğini listelemesi ve yazılımın taraması yaklaşık 10-12 dakika kadar sürdü. Sonuçta amacımıza, içeriği kopyalayarak ulaşmamızı sağladı. Bu aşamada müzik CD’si değil de film DVD’si ya da 3-4 GB boyutunda bir oyun DVD’si deneseydik analiz süreci ve kurtarma süreci çok daha uzun olacaktı. Hasar derecesi bekleme süresini etkileyen iki faktör; veri boyutu ve diskindir.

çizik cd nereye gidilir, çizilmiş oyun cd sini kurtarma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.