Darknet, Deepweb ve Freeweb Nedir?

Google ve Bing gibi arama motorları neredeyse tüm internet kullanıcıları için internete açılan kapı görevini görüyor. Arama yapıp, sonuçlaırnı tıklıyoruz. Arama sonucunun genellikle ilk sayfasındaki sonuçlardan öteye gitmiyoruz. Bir şeyi kaldı ki didik didik arayan ve tüm linklere tıklayan biri dahi, aslında sadece internette olanın bir kısmına ulaşabiliyor. Çünkü Google inanılanın aksine internetin tümünü bilmiyor. Bir şeyi internette arama motorlarından saklamak, görünüşe bakılırsa oldukça kolay.

Darknet Nedir? Darknet Ne Demek?

Darknet: Darknet, bildiğimiz internetten farklı olarak herkesin erişebileceği bir internet değildir. Yalnızca kendi güvendiği kullanıcılara izin veren sistem, istenmeyen kişilere karşı da bariyer oluşturuyor. Bu durum da tabi ki illegal ve pornografik içeriğin buralarda yaygınlaşmasına zemin hazırlıyor.
Darknet aslında diğer internet hizmetleriyle aynı mantıkla çalışıyor. Dosya paylaşımı, e-mail ve web sayfaları gibi.
darknetBazı internette meydana gelen gizli ağlar P2P yerine F2F olarak adlandırılıyor. F2F’de P2P’nin aksine server yok ve birbirleriyle kullanıcılar konuşamıyor. IP adresleriyle birbirlerini tanıyorlar. Durum böyle olunca birinin ağa girip arada nelerin gidip geldiğini yakalaması imkansız hale geliyor.

Freenet Nedir? Ne İşe Yarar?
Freenet: Freenet, F2F kurmak için kullanılan en popüler yazılımlardan biridir. Bildiğimiz internet altyapısını yazılım kullansa da klasik internetten birçok bakımdan ayrılıyor. Tamamen kişiler arasında kapalı iletişim sağlayabilen Freenet, bir e-mail sistemi ve bir de foruma sahiptir.

Kullanıcıların anonim olduğunu, tamamen özgür ve sansürden uzak bir ağ oluşturmak Freenet’in geliştirilme amacıdır. Kullanıcılar, özellikle Çin gibi ülkelerde devletten korkmadan özgürce bilgi ve alışverişi yapabiliyor. Direkt olarak hiçbir veri iki kullanıcı arasında gidip gelmiyor. Bunun yerine, P2P ağlarına benzer biçimde, diğer Freenet kullanıcıları arasında dolaşarak hedefine ulaşıyor.

Deepweb Nedir? Deepweb Ne Demektir?
Deep Web: Deep Web, darknet gibi arama motorlarından içeriğini ve kullanıcılarını saklayan diğer bir ağdır. Ancak darknet’ten temelde oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Veritabanına bir kullanıcı ulaşmak istediğinde dinamik olarak içerik o sırada oluşturuluyor. Ancak bu biçimde erişilebilen veritabanı, tabi ki Bİng, Google ve Yaho gibi arama motorlarının pençesinden rahatlıkla kaçıyor. Deep Web’in serveri bulunsa da, arama motorlarını özellikle ayıkladığı için yine içeri sızılması mümkün olmuyor.

darknet nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.