Denizde av yasağı başlıyor

adsızDenizde av yasağı başlıyor

1 Eylül de açılan balık avı sezonu bugün kapanıyor. Av yasağı 15 Nisan’dan itibaren başladı.

Bu yıl tezgâhlarda hamsi ve istavrit bolca görüldü. Ancak vatandaşlar balık fiyatlarının yüksek olduğunu düşünüyor. Balıkçılar ise, bu yıl az balık çıktığı için fiyatların yüksek olduğunu söyledi. Gırgır ve trol ağları ile avlanan balıkçılar için genel av yasağı bugün itibari ile başladı. Av yasağının amacı;  su ürünlerinden daha iyi yararlanmak ve bilinçsiz avlanmanın önüne geçmektir. Böylelikle denge korunmuş oluyor.

Bu av sezonunda yüzleri palamut güldürdü, hamsi ise beklentileri karşılamadı. Bu yıl istenilen bollukta hamsi avlanılamadı. Av yasağının başlaması ve av döneminde istenilen bollukta balık avlanamaması yüzünden balık fiyatları artacağı düşünülüyor. İlerleyen haftalarda fiyatların daha da artacağını söyleyen balıkçılar, bilinçsiz avlanmanın da bu duruma neden olduğunu belirtti.

Av yasağı denizlerde 1 Eylül 2014’e kadar devam edecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 15 Nisan’dan itibaren trol ve gırgır ile avlanmayı yasakladı. Bu gece itibari ile denizlerde trol ve gırgır ile avlanan balıkçılar için genel av yasağı başladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.