Depresyon (Çökkün Duygudurum) Tedavisi Nasıl Yapılır? Depresyon Tedavi Edilebilir Bir Hastalık Mıdır?

Depresyon yani çökkün duygudurum tedavi edilebilir bir durumdur. Depresyondaki kişilerin ya da kendisini çökkün hisseden kişilerin yanıldıkları nokta içinde bulundukları durum değişirse kendilerini iyi hissedecekleridir.

Haklı olabilirler. İçinde bulundukları durum onlara zor anlar yaşatıyor olabilir. Yanılgıya neden olan nokta yaşamımız süresince her şeyin yolunda gitmesini beklemektir. Ancak yaşamda hepimiz zorluklarla karşılaşabiliyoruz. Şundan emin olunabilir ki birinin yaşadıklarını bir diğeri de yaşamaktadır; ve yaşananların tümü bir kişinin yüzünden olamaz. Çökkünlük içindeyseniz bu nedenle yalnız ve suçlu hissediyor olabilirsiniz. Bütün bunlar için ne yapılabilir? Sadece kendiniz mi bu ruh hali ile başa çıkabilirsiniz? Evet, yine yalnızlık ve her şeyin sorumluluğunun sizin omuzlarınızda olduğu hissi. Şimdi bu düşünceleri bir kenara koyup bu konuda neler düşünülmüş, ne araştırmalar yapılmış gözden geçirelim.

Depresyon nedir sayfasına dönerseniz bu konuda daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Ancak şunu kısaca hatırlatmak isteriz ki, depresyon dünyada kültürlerden bağımsız olarak yaygın bir şekilde görülmektedir. Depresyonun hangi sıklıkla görüldüğü, nasıl ortaya çıktığı araştırılmıştır ve bu konuda bilimsel yöntemlerle yürütülmüş geniş çalışmalar bulunmaktadır. Toplumdan bireye doğru yaklaşırsak depresyonun ortaya çıkması da belli özellikler taşımaktadır ve yine bilimsel yöntemlerle her toplum ve kültürde depresyon tanısı konulabilmektedir.

Depresyon neden ortaya çıkmaktadır diye bir soru aklınıza gelirse depresyon nedir sayfasına bakabilirsiniz. Bu konuda kısaca şunu söyleyebiliriz ki, depresyondaki kişinin düşünce yapısı birtakım özellikler sergiler ve düşünmesini sağlayan beyin hücreleri ve bu hücrelerin içinde bulundukları ortamda da birtakım değişiklikler ortaya çıkar. Yapılan araştırmalarda varılan sonuçlardan biri de yaşam olaylarının beyin hücreleri üzerinde etkisi olduğu, ya da vücudumuzun, sinir sistemimizin yapısında ve düzenindeki bir değişikliğin düşüncelerimizi etkileyebildiğidir.

Depresyon tedavisi ilerledikçe kişiler bu değişiklikleri fark edebilmekte ve bu değişiklikler bilimsel yöntemlerle ölçülebilmektedir. Evet depresyon tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi duygular, düşünceler ve davranışlar üzerinde çalışmakla da olabilir, ilaç tedavisi ile de olabilir. Hangisinin uygun olduğuna karar verilmesi için bir psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmek yeterli olacaktır. Burada hekimle yüz yüze görüşmek tedavi başlangıcını oluşturacak ilk adımdır. Hekim, bilimsel ve ölçülebilir yöntemlerle sizi değerlendirecek ve en uygun tedaviyi size önerecektir. Unutmayalım depresyonun tanısı ve tedavisi tüm dünyada uzmanlar tarafından üzerinde çalışılan ve üzerinde fikir birliğine varılmış uygulamaların yer aldığı bir alandır.

kaynak:DepNet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.