Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

diş ağrısı nasıl geçerDiş ağrısı birçok kişinin başına gelen can sıkıcı bir durumdur. Özellikle uyurken ya da aniden diş ağrısının başlaması durumu daha da zorlaştırır. Bazen diş hekimine gitme imkânımızın olmadığı durumlarda (gece uyurken, seyahatte, hafta sonunda vb.) diş ağrısına nasıl bir çözüm bulabiliriz? Diş ağrısının oluşmaması için nasıl önlem almalıyız? Diş ağrısı için evde neler yapabiliriz? Bu yazımızda diş ağrısı ve diş ağrısı nasıl geçer hakkında bilgi vereceğiz.

* Diş ağrısı başladığında öncelikle ağrıyan dişin üzerinde bulunan yemek artıklarının temizlenmesi gerekir. Bu işlemi diş ipi kullanarak yapabilirsiniz. Daha sonra tuzlu su karışımı yaparak, ağzımızda çalkalıyoruz. Tuzlu suyla ağız iyice çalkalanmalıdır. Suyu ağız içinde uzun süre tutmak diş ağrısının hafiflemesini sağlamaktadır.

* Diş ağrısı tedavisinde ilk akla gelen kolay yol dişin çevresini diş fırçası ya da diş ipi kullanarak temizlemek ve ardından tuzlu su ile gargara yapmaktır.

* Çoğu kişi diş ağrısında ağrıyan dişin üzerine ağrı kesici hap, aspirin, kolonya, alkol gibi maddeler koymaktadır. Bu oldukça yanlıştır ve bu yöntemin diş ağrısını geçirmekte hiçbir etkisi yoktur. Aksine diş dokusunda bozulmalara neden olacağı için diş ağrısının daha da fazlalaşmasına neden olmaktadır.

* Çok şiddetli diş ağrılarında evde yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Büyük ihtimalle diş ağrısı dişin çürümesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden diş doktoruna gidilmelidir.

* Diş ağrısı başladığında ağrı kesici kullanılabilir. Fakat ağrı kesiciler bir tedavi sağlamaz, sadece ağrının geçici bir süreyle geçmesini sağlar. Fazla ağrı kesici kullanmak da çeşitli sorunlara yol açabilir.

* Diş ağrısında dişin üzerine kolonya, rakı, ilaç koymak yanlıştır. En iyi yol ağrı kesici içmektir. Ağrı kesiciler dişin ağırını bir süreliğine geçirir.

* Bazen yalancı diş ağrıları da olabilmektedir. Özellikle et gibi sert ve diş minesini yoracak besinler tüketildiğinde diş ağrısı olabilir.

* Yemeklerden sonra diş ağrısı oluşuyorsa, hemen dişleri fırçalamak faydalı olabilir.

* Dişlerde sıcak soğuk hassasiyetine karşı, gıdaları ılık olarak tüketmek diş ağrısını önlemektedir.

* Diş bakımına özen göstermek, diş kontrollerini düzenli olarak yapmak, dişleri düzenli olarak fırçalamak diş ağrısının oluşmamasını sağlar.

* Karanfil yağı diş ağrısını geçirici özelliğe sahiptir. Eğer dişiniz çürük ise ve ağrı dişteki çürükten dolayı kaynaklanıyorsa, pamuğun üzerine karanfil yağı dökmek ve bu pamuğu dişin üstüne bastırmak faydalı olacaktır. Ancak karanfil yağını fazla kullanmamaya ve diş etlerine bulaştırmamaya dikkat edilmelidir. Dişin üzerine az bir karanfil yağı uygulamak diş ağrısını kesecektir.

* Eğer diş ağrının olduğu bölgede bir şişlik varsa, bu bölgeye soğuk su ile kompres yapmak faydalı olacaktır.

* Diş ağrısına en iyi çözüm bir diş hekimine giderek tedavi olmaktır.

* Sarımsağın diş ağrısını geçirici özelliği vardır. Bir diş sarımsağı çürük dişin üzerinde bekletin. İstenirse tuz ile ezilerek de dişin üzerine konulabilir.

* Karanfilin diş ağrısını geçirici özelliğinden bahsetmiştik. Karanfil yağı kullanmak istemiyorsanız, kuru karanfili ağzınızda çiğneyerek ağrıyan dişin üzerinde bekletebilirsiniz.

Diş ağrısı nasıl geçer youtube

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.