Einstein Sergisi: Einstein Aşk Mektupları, El Yazmaları ve Defterleri

Albert Einstein hayatında hiç mektup yazmış mıdır? Ya aşk mektupları? Einstein’ın özel hayatından kesitlerin ve bilimsel çalışmalarından örneklerin yer aldığı sergi meraklılarını bekliyor.

Einstein’ın, düşünceleri, evrene bakışımızı temelden değiştirdi ve onu 20. Yüzyıl’ın en önemli bilimadamı yaptı. Zaman ve uzayın; enerji ve maddenin aynı şeyin farklı yüzleri olduğunu anlatmış, görecelilik teoremini (İzafiyet Teorisi) geliştirerek bilimde çığır açmış ünlü fizikçiyi çoğumuz elektrik çarpmış gibi duran saçlarıyla ve dalgın yürüyüşüyle tanıyoruz.

Peki ama hem içinde bulunduğu yüzyılı hem de gelecek tüm zamanları çalışmalarıyla sonsuza kadar etkilemiş bir bilimadamı; Einstein kısmını atıp Albert olarak kaldığında ne yaşamıştır? Bir gizemi çözene, bir teoriyi bulana kadar kaç kere karalamıştır kağıtları tekrar tekrar? Tamamen laboratuvara kapanıp sonsuz denklemler arasında boğuşarak mı geçmiştir zamanı? Deneylerden kalan vaktinde ‘aşk’ için yer kalmış mıdır? Nasıl bir baba, nasıl bir eş olmuştur?

Bütün bu sorulara cevap bulmak, bir dahinin ruhuna dokunmak, kimi zaman da bilimin içinde kaybolmak istiyorsanız, bu sergiyi kaçırmayın…

Doğuş OtoMotion İstanbul, Maslak’ta kapılarını ”Einstein” adlı sergiyle açtı. Mart 2008’e kadar sürecek olan sergide, Einstein’ın nükleer silahların kullanılmasını önlemek için Roosevelt’e yazdığı ve Freud’a ‘İnsanlığı savaşmaktan kurtarmanın bir yolu var mı ?’ diye sorduğu mektupların yanı sıra aşk mektuplarını da var.

Einstein’ın aşk mektupları

Sergi kuratörü Dr. Michael Shara, bir arkadaşının anısını şöyle anlatıyor: ”Arkadaşımın babası da Einstein gibi Princeton’da çalışıyormuş ve ailece yazları yakındaki bir sayfiye yerine giderlermiş. Denize tutkun Einstein da her sene oraya gelirmiş, tabii her yaz başka bir kadınla…”. Einstein’ın sevgililerinden Betty Neumann’a yazdığı mektuptan kısa bir kesit:
BETTY NEUMANN’A MEKTUP 11.Ocak.1924
”… Ah Betty, eğer ben sıkışıp kalmış olmasaydım ki gerçekten öyleyim, o doğru yolu aramak için fazla zaman harcaman gerekmezdi. Senin mahallede bir yerde olduğunu bilmek ya da arada bir hoş gülümsemeni görebilecek olmak bana yetiyordu. Ama felek acımasızdır, benim gibi pek çokları tarafından imrenilen biri için bile…”

ELSA EINSTEIN’A MEKTUP
İkinci eşi Elsa, Einstein’ın ikinci dereceden kuzeniydi. Hastalandığı bir dönemde Einstein’ın başından hiç ayrılmadığı için ona derinden bağlıydı. Elsa’nın bir şartı vardı: Albert’ın aynı anda bir tek metresi olabilecekti. Elsa’ya yazdığı mektuptan bir kesit: ”…Berlin’de sıkça birlikte olmaya başladığımızda birbirimizin varlığını aydınlatacağımızı göreceksin. Hepsinden güzeli de sert havalarda senin odandaki buluşmalarımız olacak…” diyordu Albert.

einstein

Dokuz bölümden oluşuyor

Kuratör Dr. Michael Shara, sergide Einstein’ın dehasının, cesaretinin, bilimsel merakının ve tutkularının yanı sıra evrene, insanlığa ve barışa dönük görüşlerinin de anlatıldığı dinamik bir sergileme biçimi geliştirdiklerini vurgulayarak, tüm İstanbulluları, Einstein’ın mektuplarını, defterlerini ve el yazmalarını keşfe çağırıyor. Einstein’ın Devrimi, Yaşamı ve Çağı, Işık, Zaman, Enerji, Yerçekimi, Savaş ve Barış, Dünya Vatandaşı, Einstein’ın Mirası olmak üzere dokuz ana bölümden oluşan sergide, çocuklar için uygulamalı atölyeler ve eğitim laboratuvarları da yer alıyor.

Günümüzün önde gelen fizikçilerinin Einstein’ın mirası hakkındaki yorumlarını içeren video gösterimi; Einstein’ın ışık, zaman, enerji ve yerçekimi hakkındaki kuramlarını açıklayan etkileşimli objeler ve Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı el yazmalarını ve Birleşik Kuramı ararken yaptığı son hesaplamaları içeren bloknot da sergi kapsamında yer alıyor.

Doğuş OtoMotion açılışı Einstein’la yaptı

Ferit Şahenk’in iki yıl önce İstanbul Oto Show fuarında, Doğuş standında iken ”Keşke müşterilerimizle her zaman böyle bir bağlantı içinde bulunabilsek” düşüncesinden doğan Doğuş OtoMotion İstanbul, dört futbol sahası büyüklüğünde, etkinlik ve showroom alanlarından, müthiş ses ve görüntü sistemlerinden, toplantı salonları ve uzay istasyonunu andıran platformlardan oluşan bir deneyim merkezi.
Otomotion, Einstein’ın ”Yüzyılın Dehası” olarak seçilmiş olması ve liberal buluşları ; müthiş dinamizmi ve yenilikçilik kavramları OtoMotion’ın da ruhunu yansıt tığı için bu sergiyle açılış yapmış.
Maslak’ta Doğuş Power Center’ın yanında yer alan; Doğuş OtoMotion İstanbul’da sergiler tüm hızıyla devam edecek ve konser, tiyatro, parti ve film gösterimleri gibi farklı içerikli etkinlikler, digital sanatlar gösterimleri, workshop ve konferanslar düzenlenecek, ziyaretçilerine her gelişlerinde farklı deneyimler sunulacak.

Kaynak: Milliyet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.