Donanım Birimleri Nelerdir? Donanım Birimleri ve Görevleri

Bilgisayar için donanım ne demektir? Donanım birimleri nelerdir? Bilgisayardaki donanım birimlerinin görevleri nelerdir? Merak ettiğiniz sorular hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Donanım Nedir? İç Donanım ve Dış Donanım Ne Demektir?

Elle tutulup gözle görülen bilgisayarın tüm fiziksel parçalarına donanım denir. İç ve dış olmak üzere donanım ikiye ayrılır. Bilgisayar sistem biriminin içinde kalan parçalara iç donanım, dışında kalan parçalara da dış donanım denir.

Donanım Birimleri Nelerdir? Donanım Birimleri ve Görevleri

İç Donanımın Parçaları;

Anakart: Slot ve soketlerin üzerinde bulunduğu diğer tüm birimlerin üzerine takıldığı ve birimler arası iletişimi sağlayan temel karta denir.

İşlemci (CPU-Central Process Unit-Merkezi İşlemci Bilimi): Aritmatiksel ve matematiksel işlemlerin bilgisayarda yapıldığı birimdir. Yani bilgisayarın beynidir. En önemli bilgisayarın hızını etkileyen parçalardan biridir.

RAM (Random Acces Memory-Rasgele Erişimli Bellek): Bilgisayarın geçici belleğine denilir.

Sabit Disk (Harddisk-HDD): Bilgilerimizin bilgisayarda kalıcı olarak saklandığı birimdir. İşletim sistemini kurduğumuz, dosya ve klasörleri sakladığımız bir donanım birimidir.

Ses Kartı: Mikrofon ve diğer cihazlar gibi bilgisayarda oluşan sesi dışarıya aktarıp, bağlanmasını sağlayan genişleme kartıdır.

Ekran Kartı: Monitöre ya da diğer görüntü birimlerine bilgisayarın oluşturduğu görüntüyü işleyip gönderen genişleme kartıdır.

Ethernet (Ağ Kartı): Ağ ile ve bilgisayarlarla iletişim kurmasını sağlayan ağa fiziksel olarak bağlanan ağ arabirim kartıdır.

Modem: İnternete bilgisayarın bağlanmasını sağlayan karttır.

Dış Donanımın Parçaları;

Kasa (Sistem Birimi): İç donanım birimlerinin bir arada bulunmasını ve muhafaza edilmesini sağlayan donanım birimidir.

Klavye: Bilgisayara veri girişini sağlayan; üzerinde harfler, rakamlar, özel karakter ve özel fonksiyonların bulunduğu bir birimdir.

Fare: Ekranda bulunan imleci hareket ettiren işletim sistemindeki program ve uygulamaları çalıştırmamızı kolaylıkla sağlayan giriş birimidir.

Hoparlör: Kulağımızın duyacağı titreşimlere, ses kartından gelen ses sinyallerini çeviren çıkış birimidir.

Kulaklık: Genellikle hoparlör yerine kullanılan ve kullanan kişinin dışında oluşturduğu sesleri başka kişilerin pek duymadığı, herhangi bir müzik aleti ya da bilgisayar üzerindeki jaklardan faydalanılarak kullanılan çıkış birimidir.

Yazıcı: Bilgisayarda üretilen yazı, fotoğraf, resim gibi belgeleri kağıda dökmeyi sağlayan çıkış birimidir.

Tarayıcı: Bilgisayarımıza basılı bir belgeyi aktarmak için kullandığımız giriş birimidir.

Monitör (Ekran): Kullanıcı ve bilgisayar arasındaki görsel iletişimi sağlayan çıkış birimidir. Monitör eğer dokunmatik olursa hem giriş hem de çıkış birimi olarak kullanılır.

BİLGİSAYAR DONANIM PARÇALARININ GOREVLERİ NELERDİR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.