Dosya Sistemi Türü Fat 32 ve NTFS Nedir? Farkları Nelerdir?

Sabit disklerinizin dosyalarınızı okurken ya da yazarken nasıl çalıştığını biliyor musunuz? Artık çok büyük miktarda verileri sabit diskler depolayabiliyor. Tabi ki bu dev depolama alanı, çok iyi organizasyon da gerektiriyor. Dosya sistemleri, sabit disklerin çalışma şeklini organize etmek için de kullanılıyor. Bilgisayarın kurulum aşamasında bu dosya sistemleri de işletim sistemi tarafından çalışmaya hazır hale getiriliyor.

Ancak bildiğiniz üzere birden fazla dosya sistemi bulunuyor.

Dosya Sistemi Türü Fat ve Fat32

FAT: Dünyadaki en yaygın dosya sistemi FAT’dır. File Allocation Table tam ismi olan FAT sistemi Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Teknolojideki gelişimle beraber çok uzun zamandır kullanılan bu sistemin FAT16 ve FAT32 edisyonları da çıktı. Fakat tüm bu sistemlere genel olarak FAT adı verilir.

Çok basit ve hızlı bir dosya sistemi olması FAT’ın avantajıdır. Ancak en fazla dosyaların 4 GB büyüklüğünde olmasına izin verir. Çok uzun yıllar önce Microsoft dosya sistemini tasarlarken, günün birinde 4GB’dan daha büyük dosyaların var olabileceğine ihmal vermediği için bu dosya sisteminde açabileceğiniz dosyaların maksimum büyüklüğü 4GB’dır. Sabit disklerde şimdilerde çok nadir görülen bu eski dosya sistemi USB sürücüler ya da SD kartlarda çok yoğun olarak kullanılıyor.

Zaten hemen hemen her işletim sisteminin FAT desteği bulunuyor. Mobil depolama sistemlerinin bu da her sistem tarafından okunabilmesini sağlıyor.

Dosya Sistemi Türü NTFS

New Tekhnolocy File System, NTFS’in açık ismidir. Artık FAT’ın ihtiyaçları karşılamadığını düşünen Microsoft tarafından üretilmiştir.

Dosya Sistemi TürleriWindows XP ile kullanılmaya başlayan NFTS’nin yapısı çok karmaşıktır. Aynı zamanda bu günlükçü bir işletim sistemidir. Çünkü bilgisayarda gerçekleştirilen her işlemin kayıtlarını tutar. Böylece ne zaman ve nasıl yaşanan sorunların ortaya çıktığı anlaşılabilir ve geriye dönük kurtarmalar da mümkün olabilir.

16TB boyutuna kadar dosya sistemi dosyaları işleyebilir. Ayrıca 256TB boyutuna kadar da diskleri destekler. Bu boyutlar elbette FAT ile mümkün değildir. Pek çok büyük işletim sistemi tarafından NFTS’de kolayca okunabilir. En çok NFTS’nin kullanıldığı donanımlar, taşınabilir olmayan sabit disklerdir. Ancak taşınabilir depolama cihazlarını isteyenler NFTS ile de formatlayabilir.

Apple tarafından, HFS+ geliştirilmiş bir sistemdir ve Macintosh bilgisayarların kullanımı için hazırlanmıştır.

AŞÜRE TARIFI DOSYA TÜRÜ, clio 4 dosya türü fat 32, Hangisi NTFS’in özelliklerinden değildir, ntfs dosya sistemi özellikleri nelerdir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.