Dünyadaki En Faydalı Şifalı Bitkiler

sifali-bitkilerDünyada en çok kullanılan şifalı bitkiler hakkında bilgi vermek istiyoruz. En faydalı şifalı bitkiler listesinin başında aleo vera bulunuyor. Malum olduğu üzere artık dünyada insanlar bitkilerden nasıl yararlanacağının izini sürmektedir. İşte en çok tercih edilen bitkiler ve faydaları:

Dünyadaki En Faydalı Şifalı Bitkiler

1. Aloe Vera: Birinci sırada ve halk arasında en çok yaygın olarak kendilerini tedavi etmek amacıyla kullanılan bitki aloe veradır. Genellikle güneş yanıkları ve yanık kazalarında tedavi amaçlı kullanılır. Bu bitkinin yetişmesi için gerekli tek şey sudur. Aloe vera bitkisi acıları azaltır ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar.

2. Kızılcık Suyu: Boşaltım sistemi sorunları çözme özelliğiyle halk arasında bilinir. C vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. Kızılcık suyu, bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder ve hastalığın iyileşmesinde önemli rol oynar. Tümör ve böbrek taşı oluşumu kızılcığın içerisindeki asitler sayesinde engellenir.

3. Ekinezya: Bu bitki yaraların iyileştirilmesinde kullanılır ve hiçbir yan etkisi bulunmaz. Kış aylarında özellikle gribe iyi geldiği için daha çok kullanılır. Ayrıca bu bitki, bağışıklık sistemini güçlendirir ve çabuk iyileşmesini sağlar. Boğaz ağrısı, öksürük ve göğüste oluşan tıkanıklıklara bu bitki sayesinde son verilebilir.

4. Siyah Yılan Kökü: Özellikle menopozlu kadınların kullanması gereken bir bitkidir. Bu bitki, sinirlerin gevşemesine yardımcı olarak sakinlik verir. Ayrıca adet döneminde oluşan ağrı ve kramplara iyi gelir.

5. Günlük: Bu bitkinin birkaç adı daha bulunmaktadır. Anadolu ve sığla olarak da anılmaktadır. İshal ve solunum yolu enfeksiyonlarına günlük bitkisinin iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda bel ağrıları, kolesterol, damla hastalığı, obezite gibi birçok hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Ülkemizde en sık kullanılan şifalı bitkilerin neler olduğunu hiç merak ettiniz mi? Ülkemizde en sık kullanılan şifalı bitkilerin başında çörek otu, yeşil çay, melisa, maydanoz ve sarı kantaron otu geliyor :)

dünyadaki şifalı bitkiler, anything, dünyadaki şifalı bitkiler ve faydaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.