Dünyanın En Yaşlı Hayvanı Hangisidir?

İzlanda kıyılarından çıkarılan bir deniz tarağının, şimdiye dek bulunan en yaşlı hayvan olduğu tahmin ediliyor. Bilim adamları, yenilebilir bir tür olan bu okyanus midyesinin yaşının 405 ila 410 arasında olduğunu tahmin ederken, bu hayvanın uzun yaşamın sırrını içinde barındırıyor olabileceğini düşünüyor.

Dünyanın En Yaşlı HayvanıOkyanus Midyesi 405-410 Yaşında

Kuzey Galler’deki Bangor Üniversitesinden araştırmacılar, deniz tarağının yaşının kabuğundaki halkaları sayarak hesapladı.Guinness Rekorlar Kitabına göre, bilinen en yaşlı hayvan 1982’de 220 yaşında olan bir başka deniz tarağı. İzlanda’da bir müzede bulunan, ancak kayıtlara girmeyen bir başkası da 374 yaşında.

Okyanus bilimleri araştırmacıları, buldukları deniz tarağına, doğduğu sırada Çin’de iktidarda bulunan hanedan dolayısıyla “Ming” adını verirken, o sırada İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth’in çocuk olduğunu ve Shakespeare’ın Othello ve Hamlet oyunlarını yazmakta olduğunu anımsattı. Profesör Chris Richardson, bu deniz tarağını inceleyerek, hayvanın büyüme hızının yıldan yıla ve iklime, deniz suyu sıcaklığı ile gıda durumuna göre değişebildiğini anlayabileceklerini belirtti.

Bu yumuşakçalara bakarak hayvanın büyüdüğü çevreyi yeniden kurabileceklerini belirten araştırmacı, “Bunlar küçük bant kayıt cihazları gibi, deniz tabanına oturup su sıcaklığı ve gıdayla ilgili sinyalleri topluyor” diye konuştu.

İnci Midyesi: İncileri saklayan midyelerin 250 yıl yaşadığını biliyor muydunuz?

Grönland Balinası: Grönland balinasının 211 yaşında olduğu sanılıyor.

Aldabra Dev Kaplumbağası: Hindistan’da yaşayan kbir kaplumbağa tam 256 yıl yaşadıktan sonra ölmüş.

Koi Balığı: sazana çok benzeyen bir tür balık olan Koi balığının bir tanesi 226 yıl yaşamış.

Geoduck: Tuzlu su kabuklusu olan bu hayvanların 168 yaşında olanı kayıtlara geçmiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.