En Kolay Zayıflama Yöntemleri

En iyi zayıflama yöntemleri ile kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir, daha çekici hale gelebilir ve etrafınızdakileri güzelliğiniz ve formda vücudunuzla şaşkına çevirebilir ya da kendinize onları hayran bırakabilirsiniz. İşte en kolay zayıflama yöntemleri…

Hiçbir şey yemememe rağmen yine de kilo veremiyorum diyorsanız büyük ihtimalle bu herhangi bir sağlık sorununa işaret eder ve bu nedenle de kilo veremiyor olabilirsiniz. Sağlıklı kilo verme sürecini etkileyen en önemli faktör bu problemin tespit edilmesidir. Peki, zayıflamak için neler yapmak gerekir? Nasıl kilo verilir, sağlıklı ve hızlı kilo verdiren diyetler nelerdir? İşte en pratik ve sağlıklı zayıflama yöntemleri…

Zayıflama yöntemleri

Birçok sitede sağlıklı kilo verme yolları ile ilgili farklı önerilerle karşılaşabilirsiniz ancak en hızlı kilo verme yöntemleri için daha sağlıklı bir değerlendirme yapmanız için aşağıdaki önerilerin sizin için uygun olup olmadığını diyetisyeninize danışabilirsiniz. Kilo vermede ayrıca en etkili diyet ile ilgili bir rejim listesi oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme listesi uygulayarak kısa sürede fit bir görünüme kavuşmanızı sağlayacak olan etkili bir zayıflama programını takip etmek zayıflama sürecindeki en etkili kilo verme yollarıdır. Hızlı kilo verme yöntemleri ve hızlı zayıflama yöntemleri ile ilgili aşağıya bir liste hazırladık.

Düşük karbonhidrat diyetiyle zayıflama: Amacınız şayet zayıflama ise öncelikle ekmek ve şeker gibi nişasta içerikli gıdalardan uzak durmanız gerektiğini birçok sitede ya da ünlü kitapçıların sağlık bölümlerinde satılan diyet, sağlık ya da beslenmeyle ilgili kitaplarda defalarca okunmuş ya da televizyon programına konuk olan profesörlerden dinlemiş olabilirsiniz.

Doktorların ya da uzmanların 100 yılı aşkın süredir üzerinde anlaştığı bir konu varsa o da mutlaka kilo vermek için kalori alımının azaltılması gerektiğidir. Buna inanma konusunda eğer sıkıntılarınız varsa kilo verememek doğal olacaktır, şaşırmaya gerek yok. Kalori alımını o halde azaltmadan kilo vermek mümkün değil denilebilir.

Yabancı makalelerde geçtiği üzere bunu sağlamanın en iyi yolu ‘low carbonhydrate’ ya da kısaltılmışı ‘low carb’ olan düşük karbonhidrat diyeti yapmaktır. Neden mi? Karbonhidratı ne kadar az alırsanız kan şekerinizde dalgalanma fazla olmaz ve o kadar da geç acıkırsınız. Düşük karbonhidrat diyeti ile bilimsel bir araştırmada zayıflamaya çalışanların günlük 300 kalori daha az almış oldukları vurgulanmaktadır.

Bu çalışmanın yanı sıra yapılan başka bilimsel araştırmanın makalesinde de uzun dönem etkileri bilinmese de düşük karbonhidrat diyetinin hep kalp hastalıkları riskleri hem de vücut kilosu üzerine olumlu etkileri olduğu ifade edilmektedir.

Besin piramidinde kalori azaltmanın bir diğer yolu da karbonhidrat alımını azaltmaktır.

Aç kalmayın acıktığınızda yiyin: Karbonhidratları azaltırken aynı zamanda yağ ve proteinleri de azaltmak zayıflamak isteyenlerin yaptığı en büyük hatadır. Siz sonuçta makine değilsiniz, insansınız beslenmek ve acıkmak sizin de hakkınızdır. Vücudun temel enerji kaynağı olan besinleri kesinlikle tamamen kesmek yanlış bir yöntemdir. Az yemek değil, dengeli ve sağlıklı beslenme ile kilo verilebilir.

Hepsini eğer yani karbonhidratlarla birlikte yağlar ve proteinleri de keserseniz, sonunda açlık yaşar ve yorgun düşersiniz. Beslenme programınızı bunun sonucunda takip etmeniz zorlaşır ve artık o programı uygulamak istemezseniz. Peki bir miktar karbonhidratları sınırlandırırken onun yerine neler yenilebilir?

Yumurta: Bir adet kahvaltıda yenilen doğal yumurta hem protein kazandırır hem de daha tok tutar. Suda pişirilen ancak çok katılaşmamış yumurta daha sağlıklıdır. Yumurta haşlandıktan sonra eğer sarısı siyahlaşmaya başlamışsa o yumurta sağlıklı olmaz, zira trans yağ oluşmuştur. Ancak kolesterol sorununuz varsa aklınızdan doktorunuzun önerilerini çıkarmayın.

Ev yapımı yoğurt: Yoğurt derken bir defa marketlerden alınan katkı madde dolu yoğurtlardan bahsetmiyoruz. Hem protein ve kalsiyum açısından ev yapımı yoğurtlar zengindir hem de katkı maddesi içermez. Kendiniz yaparsanız içerisine ne konulduğunu da bilirsiniz. Midede yoğurt bazı besinlere göre daha uzun süre kaldığından tok tutma özelliğine sahip olup ara öğünlerde ya da acıkınca tüketilebilecek kalorisi ve karbonhidratı az, proteinli bir nimettir. İçerisindeki bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotik bakteriler de ayrı bir önem taşır.

Tereyağı ve doğal sızma zeytinyağı: Günlük belli bir miktarı geçirmedikten ve doğal olduktan sonra bu tür yağları tüketmek size D vitamini kazandırır ve tok tutar. Fakat diyetisyenin önerisinden fazlasını tüketmemek gerekir.

Yağsız et ve balık: Yeteri kadar proteinin alınmaması şişmanlığın en büyük nedenlerinden biridir. Protein açısından zengin besinlerin başında et gelir. Uzun sürede sindirildiği için hem tok tutar hem de daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Ancak balık etinin çalışmalarda daha faydalı olduğuna dair açıklamalara rastlamak mümkün olsa da balıktaki civa birikmesi durumları da göz ardı edilmemelidir.

Lifli ve sulu yiyecekler: Mideyi lif açısından zengin ve sulu gıdalar daha fazla doldurarak daha az yenmesini sağlayabilir. Genellikle bu yiyecekler meyvelerdir. Mesela; karpuz, greyfurt, elma ve armut gibi meyveler lif açısından zengindir. Yemeklerden evvel yendiklerinde midede doluluk oluştururlar. Bu meyvelerdeki şeker miktarı konusunda ancak dikkatli olmak gerekiyor.

Süt ve Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünlerini diyet yaparken kesmek pek mantıklı değildir. Ancak yağ yakımını kalsiyum alımının hızlandırdığına dair araştırmalar vardır. 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre normal protein alımı ile birlikte kısa süreli kalsiyum alımının dışındaki yağ miktarını ve günlük harcanana enerjiyi 350 kl kadar arttırdığını ifade etse de 2004 yılında yayınlanan bir diğer araştırmaya göre kalsiyum takviyesi kullananlarla kullanmayanlar arasında yağ yakımı açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.

Ancak uzun vadede aynı makalede ve daha çok denekle değişim yönü dikkate alındığında bir etkinin olabileceğinden bahsedilmiştir. Bilimsel kesin bir kanıta rastlanılmasa da kalsiyumu yetersiz almanın bazı uzmanlar kiloya neden olabileceği üzerinde duruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.