Fabl Nedir? Fabl Ne Demek? Fabl Özellikleri Nelerdir?

fabl nedirBu yazımızda sizlere “fabl nedir” ve “fabl özellikleri nelerdir” hakkında bilgi vereceğiz.

Fabl; genellikle öğretici olan, ders verme amacı ile yazılan ve olayları konuşmaları hayvanlar arasında geçen hikâyelerdir. Fabllarda hayvanlar insanlar gibi konuşturulur ve genellikle ahlaki ders verilir. Fablların en önemli özelliği; fabllarda kahramanlar genellikle hayvan, bitki ve cansız varlıklardır. Ders verir niteliktedir ve olaylar kısa ve basittir.

Fabllarda genellikle kahramanlar hayvanlardır ve kahraman sayısı azdır. Yani kısa, basit, anlaşılır, sonunda bir ders veren, öğretici kısa öykülerdir.

Fabllarda en önemli amaç, öğretici olmasıdır. Her zaman olayların içerisinde bir öğreticilik, öğüt ve ders verme amacı vardır. Fabllarda en önemli bilinen kişiler Beydeba Ezop ve La Fontaine’dir. Türkçedeki ilk örneği ‘Harname’dir. Dünya edebiyatında ilk ve önemli fabllar Hint yazarı Beydeba’ya aittir.

Fabllarda özellikle çocuklara iyi davranışlar kazandırılmaya çalışılır. Anlatılan olaylar ve verilen dersler sonucunda olumlu davranışların kazandırılması hedeflenir. Genellikle çocuklar fabl hikâyeleri çok sever ve anlatılanları dikkatle dinler. Fabllarda her zaman iyi davranışlar, öğütler ve yardımseverlik gibi iyi niyet ön planda olduğu için fabllar çocuklar için iyi bir eğitim aracıdır.

Fabllar; insanlar arasında geçen olayları hayvanlar arasında geçiyormuş gibi gösteren ve bu sayede insanlara ahlak dersi veren masallardır. Örneğin ağustos böceği ve karınca bir fabl örneğidir. Amaç çalışmanın çok önemli olduğunu vurgulamaktır. Çocukların ilgisini çeken fabllar çocukları sıkmadan onlara öğütler verir. Bu nedenle çocukların eğitiminden oldukça önemlidir.

Çocuk fabllar sayesinde iyiyi, yanlışı ya da diğer olumlu davranışları masal yoluyla öğrenebilir.

Fabllar teşhis ve intak sanatları üzerine kurulur. Bir tür küçük öykülerdir ve her zaman bir olaya dayalı anlatımı vardır. Genellikle günlük yaşamdan alınan küçük kesitler hayvanlar arasında geçmiş gibi anlatılır. Fabllar şiir ya da düz yazı biçiminde yazılabilir.

Fabllarda amaç ana fikrin yalın ve anlaşılır biçimde verilmesidir. Fabllar dört bölümden oluşur. Bunlar; giriş, gelişme, sonuç ve öğüt kısmıdır. Giriş kısmında kahramanlar tanıtılır, gelişme kısmında olay anlatılır, sonuç kısmında olaylar çözülür ve öğüt kısmında asıl verilmek istenen mesaj iletilir. Olay ve olayların arkasında yatan ana fikir öğüt kısmında açıklanır. Fabllar kolaylıkla akılda tutulabilir, eğlendiricidir.

çocukların egitiminde fabl neden onemlidir, fabl deepweb, fabllarda neden hayvanlar konuşturulur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.