Facebook Sözlüğü (kısa Türkçe tercüme)

Üyelik: Facebook’a üye olmak için bir mail adresinizin olması yeterli. www.facebook.com’da kısa bir bilgi formunu doldurduktan sonra Facebook’tasınız!

Arkadaş bulma: ‘Search’ yani ‘arama’ bölümüne arkadaşınızın ismini yazın. ‘Add to Friends’i tıklayarak, davet gönderin.


Friend Request (Arkadaşlık talebi): Arkadaşlarınızın size gönderdiği davetler. Kabul ediyorsan?z ‘confirm’ü, reddediyorsanız ‘ignore’u seçin.


Poke (Dürtme): Ne işe yaradığını kimse çözebilmiş değil. Manasız bir şekilde arkadaşlarınızı sanal olarak dürtüyorsunuz.


Applications (Uygulamalar): Facebook’ta, sanat, iş dünyası, eğitim, etkinlik, moda, oyunlar, yeme – içme, mesaj, chat, müzik, fotoğraf, politika, video, spor, seyahat başlıklarında toplam 7311 uygulama var. Kafanıza uyan uygulamayı, profil sayfasına ekleyebilir, arkadaşlarınızı da bu uygulamaları eklemek için davet edebilirsiniz.

face
Gifts (Hediyeler): Arkadaşlarınıza hediye verip, hediye alıyorsunuz. Ana sayfanızda ‘Günün hediyeleri’ bölümüne göz atmadan geçmeyin. Günün hediyeleri bedava. Başka bir hediye vermek isterseniz, bir dolar ödemeniz gerekiyor. Parasını kredi kartınızdan çekiyorlar.


Rakı Sofrası: Türk icadı. Arkadaşlarınızla sanal rakı sofrasına oturabilir, onlara rakı, kalamar tava ısmarlayabilir; yan masaya fasıl heyeti ve dansöz gönderebilirsiniz. “Öpüjem abi’, “Eyvallah koçum” ise bonuslarınız…

Booze Mail: Arkadaşlarınıza içki ısmarlamanız için bulunmuş başka bir uygulama. Tabii yine sanal. Ama en azından “Araba kullanacağım abi içmeyeyim” diye itiraz etmiyor kimse.


Oyunlar: Facebook’ta tetristen kâğıt oyunlarına, dövüşten satranca kadar toplam 833 oyun bulunuyor. Bunları profilinize ekleyip, kendinizi oyuna verebiliyorsunuz.


Vampir: Facebook’un oyun uygulamalarından biri. Arkadaşlarınızı ısırmak için icat edilmiş. Isırdıkça vampirlikte kademe atlıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.