Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg kimdir?

Mark Elliot Zuckerberg, diş hekimi baba ve psikolog annesinin tek çocuğu olarak 14 Mayıs 1984’te dünyaya geldi. ilk programını 10 yaşındayken yazdı. Lisedeki başarılı notlarıyla Abd’nin en saygın üniversitelerinden Harvard’a girdi.

İlk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Sitede Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. ancak fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti.

mark zuckerberg

Veri tabanını hacklediği ortaya çıkan zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı. Harvardlı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan facebooku kurdu. Facebook, 18 ayda abdnin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline gelince, yatırımcılarından ilgisini çekti. Zuckerberg, yatırımcılarla bir akşam yemeğinde buluştuğunda yaşı küçük olduğundan alkol bile içemediğinden, gece boyunca gazoz içti. 18 ay önce kurduğu sitenin bir bölümünü wall street yatırımcılara 60 milyon dolara sattı.

Dünya çapında 2 bin 200 üniversite, 22 bin lise ve 2 bin şirketin buluştuğu facebook, şu anda 13 milyon üyesiyle dünyanın en çok ziyaret edilen 7nci sitesi. 22 yaşındaki zuckerberg, bilgisayar endüstrisinin yeni bill gatesi olarak nitelendiriliyor.

anything, facebook kurucusu egitim hayati, facebook un kurucusu mark zuckerberg eğitim yılları ve, face kurucusu kimdir, facebook kurucusunun hayatı

Yorumlar kapatıldı.