Fotoğraf Makineleri İçin Yüz Tanıma Teknolojisi Nedir? Neye Yarar?

Dijital Fotoğraf Makineleri İçin Yüz Tanıma Teknolojisi Nedir? Neye Yarar? Faydası nedir? Yüz tanıma özellikli cihazların avantajı ve dezavantajı nedir? Smile Shutter (Gülümseme Modu) nedir? Yüz Tanıma (face detection) Teknolojisi hakkında merak ettikleriniz…

Yüz tanıma teknolojisi sayesinde fotoğrafı çekilen kişilerin yüzleri gölgelerden arındırılıyor. Giyilen kıyafetin rengi ve arka plandan makineye düşen ışık gibi nedenlerle karanlık çıkabilen ten rengi, yüz tanıma özelliğiyle aydınlık ve net bir şekilde fotoğraflanabiliyor. Bu özellik çerçeve içine alınan yüzün konumunu saptayarak bu noktaya odaklanıyor ve makine ayarlarını da tespit edilen konuma göre düzeltiyor.

Yüz tanıma (face detection) yazılımı, kamerada bulunan ana devrenin içine yerleştirilmiş bir entegre devre içinde yer alıyor.

Sistem aktif hale getirildiğinde, resim çerçevesinde yer alan 10 taneye kadar insan yüzü tanımlanıyor ve diğer objelerden ayrı işlem görüyor.

Bu yüzlerden baskın olan yeşil çerçeve ile, diğer yüzler ise beyaz çerçeve ile işaretleniyor. Söz konusu işlem 0.05 saniye içinde gerçekleşiyor.

Bu şekilde insan konulu fotoğraf çekimlerinde hata payı büyük oranda azalıyor. Kameradaki yazılım metre, parlaklık, ışık ve beyaz ayarlarının tamamını insan yüzlerini referans alarak yapıyor.

Sony Yüz Tanıma Teknolojisi
Kameranın gelişmiş Face Detection Yüz Tanıma teknolojisi çocuk ve yetişkin insan yüzlerini ayırt edebiliyor. Yüz tanıma teknolojisi pozlama ve ten tonlarını ayarlarken aynı zamanda kırmızı göz etkilerini de ortadan kaldırarak portre fotoğraflarının mükemmel olmasına olanak tanıyor. Ayrıca kameranın Smile Shutter (Gülümseme Modu) kompozisyondaki insan yüzlerindeki gülümsemeleri belirleyerek bu gibi durumlarda çekimi otomatik olarak gerçekleştiriyor.

Yüz tanıma teknolojisine sahip bir kaç dijital fotoğraf makinesi önerelim:
Olympus SP-560 UZ, Olympus Mju 1200, Olympus Mju 820, Panasonic Lumix DMC-FS3, Sony CyberShot W170

fotograf makinesinde gulumseme modunun adi nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.