Fotoğraf Satarak Para Kazanmak: Fotoğraf Satabileceğim Siteler

Fotoğraftan para kazanmanın yolları ve stok fotoğraf satan internet siteleri hakkında bir yazı hazırladık. Dijital fotoğraf çekmeyi sevenlere internette fotoğraf satarak para kazanmanın yollarını anlatacağız.  Stok foto dediğimiz görsel siteleri, fotoğraftan para kazanmak için ideal…

ISTOCKPHOTO

Bir kez satın aldıktan sonra telif ücreti ödemeden kullanılabilen-Royalty-free imajlardan meydana gelen bu inanılmaz büyüklükteki online portfolyo dergiden gazeteye, web siterinden broşüre ve daha birçok alanda kullanılmak üzere dijital imaj pazarlıyor. Eğer fotoğraflarınız çok iyi kalitede ve ulaşmak istediğiniz kitle daha büyükse iStockphoto sizin için ideal bir markettir.

Her saniye dünyanın her yerinden satış yapılıyor. 1 dolar kadar küçük bir fiyata fotoğraflar satılıyor ve %20’si fotoğraf sahibine kalıyor. Eğer fotoğraflarınızın 250’den fazlası satılırsa bu oran %40’a çıkıyor.

Çalışma şekli:  iStockphoto takımı tarafından her fotoğrafın kalitesi dikkatlice inceleniyor. Ayrıca fotoğraflarınıza onay vermeden evvel kimlik bilgileriniz ve işlerinizden üç örnek isteniyor. Stok fotoğraf hakkında biraz bilgi edindikten sonra, şansınızı denemenizi tavsiye ederiz.

PHOTOBOX PROGALLERIES

Dijital fotoğraflarınızın, PhotoBox ProGalleries sergilenmesi ve satılması için bedava hizmet veriyor. Bir fotoğrafı ekleyip, başlık seçiyor, baskı boyutlarını belirleyip bir fiyat kararlaştırıyorsunuz. Sizin fotoğraflarınızdan birisi bir kopya aldığında, baskı maliyeti belirlediğiniz fiyattan, %10 komisyon ve KDV düşüldükten sonraki kalan miktar sizin oluyor. Örneğin ebatları 10×8 satış fiyatı 2.19 sterline bir kopya satarsanız, 78 peni kazancı sizin oluyor. Baskı ve posterin yanı sıra görselleriniz, kişiye özel bardak altları, kupalar, fare altlığı ve daha birçok hediye şeklinde de tasarlanabiliyor. Online mağaza statüsüne, kişisel galerinize özel verilen URL sayesinde erişebilirsiniz.

Aile ve arkadaşlarınıza göre galerinize erişimi sınırlandırılabiliyor ya da görselleriniz arasında herkesin gezinmesine ve satın alınmasına izin verebilirsiniz. Fotoğraflarınızı ayrıca filigranla işaretleyebilir, kopmamaları için böylece korumuş olursunuz. Sitenin aynı zamanda, sürekli güncellene bir blogunun ve fotoğrafçılıkla ilgili ipucu veren bölümünde de olması diğer özellikleri arasındadır.

Çalışması: Baskılı ürünleri, PhotoBox ProGalleries dijital görseller yerine tercih ediyor. Bu nedenle bir web sitesi ya da dergide kullanılması için fotoğraflarınızı satamıyorsunuz. Yanı sıra sadece 50 sterlin kazandıktan sonra paranızı da alabiliyorsunuz. Tabi biraz zamanla bu miktara ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca İngiltere dışında bulunan banka hesaplarına transfer için de 30 avro komisyon kesiliyor.

Yani kısaca bu site basit yoldan fotoğraflarınız üzerinden para kazanmanızı sağlıyor. Hediye çeşitliliğine ve baskı kalitesinin mükemmelliğine göre müşteriler, sizin fotoğraflarınızı tercih edebiliyor.

FOTOLİA

Ülkemizde temsilciliği bulunan ve Türkçe bir sitesi olan Fotolia, bu alandaki en güzel sitelerden birisi…  tr.fotolia.com adresinden bu siteye erişebilirsiniz.

DREAMSTİME

Sitenin sunduğu komisyon oranı %25 ile %60 arasında değişmekte… İnternet adresi ise www.dreamstime.com

SHUTTERSTOCK

Yeni başlayan stok fotoğrafçılarına yüksek komisyonlar ödeyen bu site, özellikle amatör fotoğrafçılar için ilk terxih edilecek stok fotoğraf sitelerinden birisidir. Profesyonel kullanıcılardan daha çok para ödediği amatör fotoğrafçılar sayesinde meşnur olan bu sitenin adresi ise www.shutterstock.com

123RF

Sadece fotoğraf satarak değil, başka yollardan da para kazanabileceğiniz bir siteden bahsetmek istiyoruz. Bu siteye üye olarak üç şekilde komisyon kazanabiliyorsunuz. Sitede satılan fotoğraflar için %50 komisyon, tavsiye link ile üye olanların sattığı her fotoğraftan %10 komisyon ve yine tavsiye link ile üye olanların indirdiği her fotoğraftan da %15 komisyon kazanabileceğiniz bir site… www.123rf.com

BİGSTOCKPHOTO

Fotoğraf satarak ve tavsiye linkiniz sayesinde komisyon da kazanabileceğiniz bir başka fotoğraf sitesi…

MOSTPHOTOS

Most Photos ise %50 komisyon ile kullanıcılarına yüksek para kazandırabilen başka bir fotoğraftan para kazanma sitesi… tr-tr.mostphotos.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.