Gelişen Teknoloji ve Değişen Tüketim Alışkanlıkları

Teknolojinin gelişmesi ve tüketim alışkanlıkları üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçlarından bahsetmek istiyoruz. Amerika’da yapılan araştırmanın sonuçlarına göre bilgisayar başında oturan bir kullanıcı ayda ortalama 19 saat video içerik izliyormuş. İzlenen bu içeriğin yüzde 60’ını ise ürün videoları oluşturuyor. Bunun tüketime etkisi ise hiç de az değil… Bu videoları izleyen kullanıcılar  yüzde 174 oranında bu ürünleri satın almaya daha eğilimli oluyorlar…

Mobil kullanıcılar ise video içerik tüketmede dizüstü ve masaüstü bilgisayar kullanıcılarına göre yaklaşık 3 kat daha fazla satın alma eğilimine sahip. Kısaca bilgisayar ve cep telefonu dünyasında karşısına çıkan reklamlar, onların tüketim alışkanlıklarını etkilemekte…

Önceden gazete ve televizyonlarda görmeye alıştığımız reklamlar, şimdi internette haber sitelerinde, sosyal medyada, her zaman karşımıza çıkıyorlar…0

İNSANA GELİŞEN TEKNOLOJİNİN YAŞATTIĞI GARİPLİKLER

Gözümüzü her gün açtığımızda onlarca gelişmiş teknolojik ürün çıkıyor. Bu kadar hızlı bir şekilde teknoloji gelişirken, insanların, bu göz alıcı güzelliğe sahip teknolojiye kendilerini kaptırmamaları elde değildir. Teknoloji aşkı her insanın içinde vardır ve zamanla bunu belli eder. Gelişmiş teknolojik ürünleri insanlar kullanırken bazen toplum tarafından komik görülebiliyorlar. Teknolojik ürün kullanmak aslında komik olan değildir, uyuşturucu gibi teknolojik ürüne bağımlı olmak komiktir. Evet bu yüzden insanlar kendilerini komik gösteriyor.

Sosyal İlişkilerin Sosyal Ağlarda Asosyalleşmesi: İnternet dünyasında sosyal ağ adıyla yer edinen onlarca farklı site var. İnsanlar bunlar aracılığıyla güya sosyalleşecek ve geniş bir çevre edinecekler. Ancak bu siteler amacının dışına taştığından deyim yerindeyse insanları ‘Ev Kuşu’ yapmış haldedir. İnsanlar sizce ne yazarsak duygulanabilir? İşte tam da asıl meselenin bu olduğu dünyada küslüklerin ve bazı yanlış anlaşılmaların sebebi şüphesiz bu internet siteleridir.

Sohbet Programlarının Padişahlığı: Mobil marketlere sürekli yenisi eklenen, sohbet etme uygulamaları oldukça insanlara büyük şeyler kaybettiriyor. Bu uygulamalar insanların başını 1 dakikalığına bile ekrandan ayırmamasına neden oluyor. Sosyal ortamlarda bile insanlar muhabbet etmek yerine bu uygulamalar aracılığı ile başka birileriyle muhabbet ediyor.

Kabloların Hakimiyetiyle Yaşamak: Cihaza, akıllı cihazların şarjı bağlı olarak çabucak tükenmekte ve bu durum bazı kullanıcılarda sinir krizlerine yol açmaktadır. Bu kadar insan bağımlı olduğu bir cihazdan ayrılmak istemiyor doğal olarak. Ancak onu bu kadar bağımlılık priz altında oturtuyor. Yani sanki telefonun şarjı bitene kadar kullandığı yetmiyormuş gibi şarj olurken bile kullanıyor. En önemli zararı kendisine yaparken telefona da zarar veriyor.

Telefonu Sabah katlığında Yatağın İçinde Kaybetmek: Üstteki mesajlaşma uygulamaları ile çoğu insan muhabbet ederken uyuyakalır. Telefonu uykuya dalarken yatağının içinde unutur ve sabah katlığında deli gibi telefonu arar. Her yere girmiştir telefon hatta yastığın için dahi girebilir. Telefonunuzu bunun için kaybetmek istemiyorsanız gece yatarken sabah rahatlıkla bulabileceğiniz bir yere koyun.

Bluutooth Kulaklıkla Konuşurken Deli Zannedilmek: Çok fazla henüz yaygınlaşmamış olsa da bazı insanlar Bluetooth kulaklık ile telefonla konuşmayı tercih ediyor. Bluetooth kulaklıklarda ise bildiğiniz üzere kablosuz bağlantı var. Yani siz görüşme yaparken sizi deli zannedebilirler. Çünkü toplumda kendi kendinize konuştuğunuz düşünülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.