Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir?

cilt

Bu yazımızda güneş koruyucuları hakkında bilgi vereceğiz. Yazın yaklaşması ve havaların ısınması ile birlikte tatil planları da başladı. İyi bir tatil için doğru güneş koruyucuyu seçmek çok önemlidir. Aksi durumda güneş yanıkları tatilinizi mahvedebilir. Peki, güneşten korunmak için nasıl bir güneş kremi seçilmelidir? Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş insan vücudu için faydalıdır. Ancak güneşin bazı olumsuz etkileri de vardır. Güneşin uzun vadede olumsuz etkileri güneş lekeleri, kırışıklık ve cilt kanseri gibi hastalıklardır. Kısa vadede ise güneş yanığı ve çillerdir.

Güneş koruyucu seçilirken cilt tipine uygunluğu ve cilt rengine uygunluğuna dikkat edilmelidir. Güneş koruyucularının üzerinde SPF değerleri yazılıdır. SPF ise UVB ışınlarına karşı koruma için bir ölçüdür. Yani SPF değeri ne kadar yüksek ise o kadar yüksek bir koruma sağlar. Örneğin; SPF değerinin 30 olması sizi %97 oranında güneşten ve UVB ışınlarından korur. Bu nedenle güneş koruyucu seçilirken en az 15 koruma faktörlü olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan ürünlerin UVA ışınlarına karşı da koruyucu olabilmesi gerekir. Bu şekilde doğru bir koruyucu seçilebilinir ve hücreye zararlı ışınların ulaşması engellenmiş olur. Güneş koruyucuyu doğru seçmek kadar güneş koruyucularını doğru kullanmak da önemlidir. Güneş koruyucular güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmelidir. Ayrıca denize ya da havuza girildikten sonra güneş kremi tekrar sürülmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.