Gürültü Azaltma Nedir? Cep Telefonlarında Gürültü Azaltma Özelliği

Gürültü Azaltma Nedir? Gürültü Azaltma teknolojisi nasıl çalışır? Cep Telefonlarında Gürültü Azaltma Özelliği hakkında faydalı bilgiler vermek istiyoruz.

Veri aktarım hızı, performans ve depolama alanında günümüzün akıllı telefonları yarışıyor. Karşı tarafla konuşma konusunda da en son teknolojileri üzerinde barındıran bu cihazlarda geliştirilmeler yapılmasını beklemeniz normaldir. Fakat arka plandaki sesleri azaltmak için kullanılan teknoloji, sessizce dışarıda yaptığımız telefon görüşmelerini geleceğe taşıdı.

Cep Telefonlarında Gürültü Azaltma Özelliği ve Ekstra Mikrofonlar
Telefonunuzun bir değil iki ya da daha çok mikrofona sahip olduğu bilmediğiniz tek şeydir. Telefonların çoğu iki bazı durumlarda da üçüncü bir mikrofona sahiptir.

Telefon üzerinde bu mikrofonlar ‘stratejik noktalara’ yerleştirilmiştir. Tam da burada matematik ilkelerinin basitleştirilerek kullanıldığı bir algoritma kullanılır. Gürültü böylece sesten ayırt edilir ve kaldırılır.
Sesinizi kaydetmek üzere ilk mikrofon, ağzınıza yakın bir yerde bulunur. Doğal olarak bu mikrofon etrafınızdaki gürültüleri de alacaktır. Mikrofonu tek olan telefonlarda, tüm mikrofona gelen sesler olduğu gibi karşı taraftaki kişiye gönderilir.
Genellikle ikinci mikrofonsa başka bir konumda, mesela telefonun üstünde ya da arkasında bulunur. İkinci mikrofonun böylece çok fazla konuşma sesini almaması, arka plan seslerinin algılanarak kaldırılması sağlanır.

En önemli gürültü azaltma alanında adımları atan şirketlerden bir tanesi, Oualcomm işlemci üreticisinin Fluence teknolojisi, birçok yongalarında bulunuyor. Amiral gemisi telefonlarda da bu yongalar kendine yer ediniyor. Bu teknoloji, uygun fiyatlı telefonlar arasında bazı telefonlar kullanıyor.
cep telefonlariSnapdragon ve SoC mimarisini Snapdragon 800 ve en son 801 dahil olmak üzere kullanan tüm telefonlar Fluence’i içeriyor. Yani bu teknolojiden HTC One, LG G2, Galaxy S4 ve Galaxy S5 faydalanıyor.

Alt seviye birçok telefon, gürültü iptal etme teknolojisine sahip olsa da, maliyetinden kaynaklı iki ya da üç ek mikrofon eklemek istemiyor.
Makinelerin çalıştığı çok gürültülü bir caddeden telefonunuzla geçtiğinizi düşünün. Böyle bir yerde sadece birkaç sene önce konuşmanız, neredeyse imkansızdı. Düşük işlemci ve tek mikrofona sahip eski telefonların en çok zorlandığı alanlardan bir tanesi de buydu.
Telefonlara bugün eklenen ikinci mikrofonlarla yol gürültüsünü ortadan kaldırmak mümkün oluyor. İlk mikrofona ikincisine göre sesiniz çok daha güçlü ulaşıyor. Telefonunuzun işlemcisine iki mikrofonun kaydettiği sesler, mikrofonların kaydettiği sesler arasındaki fark yoluyla bulunuyor.

gürültü azaltma nedir, android telefonda gürültü azaltma özelliği nedir, cift mikrofon gurultu azaltma, akıllı dinamik gürültü azaltma nedir, telefonda gurultu kesme ozelligi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.