Hangi Tip Evleri Alıp Satmak Daha Kolaydır?

tapuEv alıp satarken insanların almadan önce araştırdıkları bir konu evin kolay satılıp satılmayacağıdır. Zor satılan evler kişiler tarafından pek tercih edilmez. Bu nedenle ev alırken dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır. Sonuç olarak ev almak büyük bir yatırımdır ve satılmak istendiğinde kısa sürede satılması da sizi karlı çıkaracaktır. Alınacak evin bazı özellikleri olması gerekir ki satışı da kolay olsun. Bu özelliklerin başında talep gelir. Talebin yoğun olduğu yerlerdeki evler daha kolay satılır. Peki, talep nerede yoğundur? Yoğun olan yerler ulaşım sorunu olmayan ve iş merkezlerine yakın yerlerdir.

İş merkezlerine yakın olan yerlerdeki 1+1 daireler ofis olarak kullanılma niteliği taşıdığından satışı daha kolaydır. Bu tip stüdyo daireler iş merkezlerine yakın yerlerde önem kazanmaktadır. Öncelikle bu daireler daha kolay satılacağı için bu tip yerler düşünülebilir.

Ulaşımda insanlar için oldukça önemli bir faktördür. Ulaşımın zor olduğu yerler pek tercih edilmiyor. İnsanlar ev alıp satarken ulaşımın kolay olduğu yerleri tercih etmektedir. Hatta son zamanlarda ulaşım sorununun olmadığı biraz daha şehirden dışa kaymış olan villa tipi evlerde değer kazanmaktadır. Bu tip konutların satışı da oldukça kolaydır. Ayrıca konutlara değer kazandıran bir diğer faktör de depreme karşı güvenilirliği olan ve deprem yönetmeliğine uygun olan konutlardır. Bu tip konutlarda deprem güvenliği olmasından dolayı değer artışı da fazladır.

Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli şey konut değerlerinin hızla düşebileceği zamanları da göz önünde bulundurmaktır.

Bilindiği gibi konut değerleri piyasalardaki mali değerlerle ilişkilidir. Bu nedenle böyle durumlarda yani konut değerlerinin hızla düştüğü zamanlarda değer kaybetmeyecek konutlar sizi karlı çıkaracaktır. Ekonominin kötüleştiği zamanlarda şehir merkezlerine yakın stüdyo tipi dairelerde değer kaybı daha fazla gözlenir. Bunun nedeni bu kritik dönemlerde işsizlik oranının artmasıdır. Buna karşın yaşanılan evlerde değer düşüşü daha azdır. Bu faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar lüks evlerin daha hızlı satılabildiği, hatta bu evlerin çoğunluğunun inşaat halindeyken satıldığı görülmüştür. İnsanlar artık evlerde daha fazla özellik aramakta ve akıllı ev diye nitelendirebileceğimiz evleri tercih etmektedir.

hangi tip evler daha cok satılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.