HDR Nasıl Yapılır: Nikon D90 HDR Çekmek İçin Ayarlar, Düğmeler ve Teknikler

HDR hakkında internnette detaylı bilgi bulmanız mümkün. Ama HDR  için fotoğraf kursları bile yapıldığına göre, oldukça kapsamlı bir teknik olduğunda şüphe yok. Benim Nikon d90 için HDR çekimi hakkında biraz kurcalama yaptım. Ben kısaca öğrendim, artık sizin de HDR giriş dersini kolayca anlayacağınızı umuyorum. Sadece nikon d90 için değil, diğer Canon ve Pentax DSLR makineler için de HDR yapımı konulu linkleri konumuzun sonunda bulabilirsiniz.

HDR Nedir? HDR NASIL ÇEKİLİR?

HDR hakkında geniş bilgi arayanlara Ömer Kılıç tarafından güzelce açıklanmış şu konuyu okumalarını tavsiye ediyoruz: HDR nedir, HDR nasıl uygulanır?

Nikon d90 ile HDR ÇEKMEK

HDR çekimininin esas kuralı, aynı fotoğraf karesinden 3 taneyi farklı pozlamalarla çekerek birleştirmektir. Aynı kareyi yakalamak için tripod şart. Yok bende tripod diyenler, benim gibi gün kurtarmak için bir masa üstüne koyup makinenizi, zamanlayıcı kullanarak çekebilirsiniz. Ama tripod edinmekte kesinlikle fayda var. En kısa zamanda ben de edineceğim :)

Kurallar:

1) Tripod şart.

2)WB ( beyaz ayarı) için sizin ayarlamanızda fayda var. AUTO olmasın. yok ben ışık ayarını yapmakta zorlanıyorum ya da neyi seçeceğimi bilmiyorum diyorsanız, raw olarak çekim yapabilir, sonra ışığı koalyca ayarlayabilirsiniz :D

3) A modunda çekim yapmanızda fayda var. Ama ben ısrarla manuel modda çekmenizi tavsiye ediyorum. İşi öğrendikten sonra, isteyen tabii ki A modunda çekebilir.

4) Nikon d90 kullanıcı kılavuzu vardır elinizde diye umarak: Kitapçık 90. sayfada POZ DENGELEME anlatılıyor. Bunun 0 olmasına dikkat edelim. Kısaca makinenizin üst kısmında +/- yazan düğmeye basın. Muhtemelen zaten 0 olması lazım ama değilse kadrandan sıfıra getirin.

5) Sahneyi ayarlayın.

6) Şimdi basamaklama- Bracketing ( bizim makinede BKT düğmesi) gerekli.  Ön tarafta bkt düğmesi var. Ona basın ve 3F, 2.0 a ayarlayın. 92. sayfada bulabilirsiniz.

7) Şimdi tripod varsa, üç defa arka arkaya basın ve üç fotoğraf çekin. İsterseniz uzaktan kumanda kullanın ki daha harika sonuçlar elde edin. Ya da zamanlayıcı kullanabilirsiniz benim gibi. Zamanlayıcıya ayarlarsanız, 3 defa aralıklarla basın ve çekmesini bekleyin :) Sayfa 64 lütfen :)  Çekim modu düğmesi, AF düğmesinin yanındadır.

İngilizcesi iyi olanlar konuyu şurdan okuyabilirler

d90 hdr, nikon hdr çekim, nikon hdr ayari, nikon da teknik hdr, nikon d90 zamanlayıcı nasıl ayarlanır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.