Hıdırellez Ne Demek? Hıdırellez Bayramı Ve Farklı Hıdırellez İnançları

Hıdırellez günü, ve hıdırellez bayramı, pek çok kültür; ve inanç içerisinde yer almaktadır. Hıdırellez günü, kimileri için bahar bayramı olarak kutlanırken, kimileri için de doğanın uyanışı olarak nitelendirilmektedir. Hızır peygamberin, baharın müjdecisi olduğuna inananlar, bu inanışa göre, Hızır A.S, pek çok çiçekten hazırlanmış bir cübbe ile, Hıdırellez gününde dolaşmaktadır. Hızır A.S’nin al renkli bir yemenisi bulunmaktadır, ve bu şekilde Hıdırellez bayramında dolaşan Hızır A.S’nin bastığı her yerde güllerin açtığı düşünülmektedir. Hızır A.S’nin dolaştığı yerlerde bülbüller de ötüşürken, bolluk, ve bereket, her yerde kendisini göstermeye başlamaktadır.

Hıdırellez günü, ve hıdırellez bayramının bir efsaneye dayanan bir inanış olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Hıdırellez hikayesini kısaca anlatmak istersek, Hızır A.S; ve İlyas A.S, ölümsüzlüğün sırrına erişmiş olan iki peygamber olarak bilinmektedir. Bu iki peygamber, Hıdırellez gününde buluşmuşturlar. Hıdırellez kutlamaları ne zaman, Hıdırellez günü ne zaman diyenler, Hıdırellez kutlamaları 2012’nin, 5 Mayıs 2012 tarihinde kutlanması gerektiği bilinmelidir. Ancak, farklı kültürlerde hıdırellez günü, ve hıdırellez bayramının 6 Mayıs’ta kutlandığını da belirtmemiz gerekmektedir. Hıdırellez ne demek diyenler için de küçük bir açıklama yapmak istersek: Hıdırellez ne demek? Hıdırellez, Hızır; ve İlyas kelimelerinin birleşimi olarak açıklanmaktadır…
Hıdırellez kutlamaları, ülkemizde, Anadolu’nun farklı bölgelerinde, farklı şekillerde kutlanmaktadır. Hıdırellezde neler yapılır derseniz, kimi yerler, hıdırellezde neler yapılır sorusunun yanıtı olarak, gül dallarına paralar; ya da kırmızı bezler bağlarlar. Kimi bölgeler ise, hıdırellezde neler yapılır sorusunun yanıtı olarak, sabahın erken saatlerinde, ormanlardan çiğ toplar, ve bu çiği süt ile mayalarlar. Hıdırellezde neler yapılır sorusunun asıl yanıtı ise, genel olarak şudur ki: baharın gelişinin müjdeleyicisi olan hıdırellezde, insanlar bir araya toplanır, ve yemekler yiyip eğlenerek, hıdırellez bayramını olabildiğince güzel kutlamaya çalışırlar.
Hıdırellez hakkında bilgi verirken, bir takım hıdırellez günü inanışlarından da söz etmemiz gerekmektedir: hıdırellez gününde, farklı kır çiçeklerini kaynatarak, elde ettiğiniz suyu içerseniz, pek çok hastalık için şifa elde edeceğinize inanılmaktadır. Hıdırellez günü için bir başka hıdırellez inancı da şu şekildedir: Hıdırellez bayramında tüm sulara nur yağdığına inanılır. Eğer hıdırellez bayramında, suya girerek, vücudunuzu yıkarsanız, her türlü hastalığa karşı bağışıklık kazanacağınıza inanılmaktadır.
Hıdırellezde neler yapılır sorusu için, hıdırellez hakkında bilgilere şunu da eklememiz gerekmektedir: Hızır A.S’nin, hıdırellez gününde yeryüzünde dolaştığı, ve dokunduğu her şeye, şifa, bolluk, ve bereket kattığına inanılmaktadır. Bu nedenle, hıdırellez gününde, evlerde bulunan tüm yiyecek, ve içeceklerin ağzı açık bırakılır, dilekler kağıtlara yazılarak gül ağaçlarının kenarlarına bırakılır; Hıdırellezde dilek dilemenin, dileklerin gerçek olacağına olan inanışın sonucu olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.