İMMOBİLİZER NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

mola zamaniİMMOBİLİZER NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

 

 

İmmobilizer nedir? Nasıl çalışır? Ne işe yarar? Ne kadar güvenlidir? Şimdi bu soruların cevaplarına bakalım.

 

Araç alırken özelliklerine bakarız ABS, klima, hava yastığı vb. Alacağımız aracın can güvenliği sağlaması, seri hızlanması,  konforlu rahat olması ve bunun gibi pek çok isteğimiz vardır. Aracımızın çalınması başımıza gelecek en kötü durumlardan biridir. Mal canın yongasıdır. Özelikle büyük şehirlerde gün geçtikçe artan hırsız olayları duyulmaktadır. Kimi hırsızlar arabayla gezip yakıtı bittiği yerde bırakır kimisi de parçalayıp satmaya kalkar. İmmobilizer tam burada devreye girer ve anahtar olmadan aracın çalışmasını engeller.

 

Kontak anahtarı üzerinde bulunan çip sayesinde aracın beyni ile irtibat kurulur. Bu şekilde aracın çalışmasına beyin izin verir. Kontak anahtarı çıkarıldıktan sonra motorun elektronik olarak kilitlenmesi sağlanacaktır. Araçların düz kontak ile çalıştırılmasına imkan yoktur. Başka bir çipli anahtar takıldığında, beyin için gerekli manyetik dalga oluşmayacağında araç çalışmayacaktır. Bu sistem ile aracın çalınma riski azaltılmış olur.

 

İmmobilizerın çalışma esası ateşleme sistemine etki ederek ateşlemenin olmasını engellemektir. Oto hırsızları bir şekilde marşa basmanın yolunu bulsalar bile aracı çalıştır ayamayacaklardır. Bütün İmmobilizerlar aynı güvenlik seviyesinde olmaya bilirler. Bu duruma dikkat etmek gereklidir.

anything, audi rs7 duz kontak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.