İnternet Bağlantı Sorunları İçin Çözümler

İnternet bağlantısı koptuğu anda neler yapmanız gerekiyor? Bağlantı sorunu yaşıyorsanız, takip etmeniz gereken adımların listesini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Fiziksel Bağlantıları: Bu yöntem ilk sırada denemeniz gerekendir ve en basit ve geçerli olanıdır. Her şeyin doğru bir şekilde yerinde olup olmadığını kontrol edin. Tamamen bağlantınız kesilmeye başlamadan önce yavaşlamaya ya da gidip gelmeye başladıysa, büyük ihtimalle sorun internet servis sağlayıcınızdan ya da işletim sisteminden değil donanımlarınızdandır. Bunu kontrol etmek çok zor değildir. Üstelik size yol göstermeleri içim üreticiler ürünlerine çeşitli ışıklı göstergeler ilave ederler.

Işıklar: Ağ aygıtlarının üzerinden sürekli yanıp sönen ışıklar eksik olmaz. Donanımınızın durumunu bu küçük ışıklar sürekli olarak takip edebilmeniz için konulmuştur. Genelde standart ağ kartlarında yeşil ve turuncu olmak üzere iki ışık bulunur. İki port arasında elektrik bağlantısının sağlandığını yeşil ışık gösterir. Veri akışı da turuncu ışık ifade eder. Kullanım klavuzunu inceleyerek aygıtınızdaki tüm renklerin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

Ağ Kartları: NIC dediğimiz ya da Ethernet kartı dediğimiz ağ kartları, çabuk bozulabilen ve zor bir şekilde bozuklukları tespit edilen bileşenlerden biridir. Windows’ta bozuk bir ağ kartı hala hatasız olarak çalışıyormuş gibi görünebilir ya da sürücüsü daha iyi bir ihtimalle bilinmeyen hata mesajları vermeye başlayabilir. Sürekli yeşil ışığın bozuk bir ağ kartında yanmasına rağmen veri transferi gerçekleşmeyebilir. Böyle bir sorundan şüpheleniyorsanız farklı bir ağ kartıyla sisteminizi test etmelisiniz.

IP Adresi: İnternetteki diğer sistemlerle iletişim kurabilmesi için internete bağlanan her bilgisayara otomatik olarak bir IP adresi verilir. Başlat > Çalıştır kutusuna command yazın ve açılan komut sistemine ipconfig komutunu verin. İnternet bağlantınız sağlanmışsa burada bilgisayarınıza atanan IP adresini ya da bir router üzerinden internete çıkıyorsanız yerel IP adresini görmelisiniz.internet-baglantisi-yok

Meşgul: Siz internete, hattınıza bağlı bir paralel telefonda görüşme yapılırken bağlanmaya çalışıyorsanız doğal olarak bağlanamayabilirsiniz. Paraleldeki arkadaşınız da ayrıca modeminizden gelen telefon çevirme sinyallerini duyacak ve rahatsız olacaktır. Bağlantıyı bu nedenle kurmaya çalışırken hattın meşgul olmadığından emin olmalısınız.

Yavaş Modemler: İnternete asla 56 kbps hızında telefon hatlarımızın doğası gereği bağlanamayacaksınız. En iyi beklemeniz gereken hız 5kbps olmalı, fakat 40kbps ve üzeri hızlar da normal sayılabilir. Hızınız bundan daha düşükse hattınızla ilgili olası bir sorun olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.