İnternetteki Astronomi Siteleri

Astronomi merakınız varsa arama motorlarında boğulmayın. Byte dergisinin internetteki astronomi siteleri üzerine yapmış olduğu incelemeyi sunuyoruz:

İnsanlığın başlangıcından bugüne kadar farklı kültürler, gökyüzünü incelemişler, kendilerine kimi zaman işaretler aramışlar, kimi zaman yol gösterici olarak kabul etmişler. Birçok efsane ve hikayede göklerden gelen ziyaretçilere yer vermişler ve gelen bu “uzaylıları” tanrı olarak kabul etmişler. Birbirlerinden habersiz birçok kültür nesiller boyu süren gökyüzü gözlemlerini resmederek bazı sonuçlara varmaya çalışmışlar. Hatta hassas hesaplarla bugünün bilim adamlarının ulaştığını hassasiyetle sonuçlara varmışlardır. Yaşamlarını düzenleyen gök olaylarına olan ilgilileri acaba atalarımızı, gökyüzü hakkında bizim kadar bilgiye sahip olmalarını sağlamış olabilir mi?

Ne yazık ki, bu ve benzeri soruların yanıtlarını arkeolojik kazıların sonuçları ortaya çıkana kadar tam olarak bilemeyeceğiz. Fakat bu güne kadar yapılan çalışmalar ve bize bırakılan yapıtlar bu konuda, atalarımızın en az bizim kadar bilgiye sahip olabileceğini gösteriyor.

Tarih öncesi devirden başlayan gökyüzüyle ilgilenme ve bilgi toplama, o zamanlarda sadece din adamlarının ve üst sınıfın elindeydi ve halka sadece yönetimin gücünü arttırma amaçlı kısıtlı veya değiştirilmiş bilgi verilirdi. Tarih sürecesinde, insanlık bilimin ışığında kaydettiği ilerleme sonucu, belki daha önce kesfedilmiş ama, saklı olduğu için ilerleyememiş, tartışılmamış ve yazıya dökülmemiş bilgilere bugün ulaşıyoruz.

Dünya’nın şekli üzerinde tartışıldığı yıllardan bugüne kadar oldukça yol kat eden astronomik araştırmalar, artık yüksek teknolojik araçlarla ve bilgisayarlarla yapılmakta. Çıplak gözle görülmesi imkansız yerlerde araştırmalar yapılıyor ve yaşama dair kanıtlar aranıyor. Dünyanın kaynaklarının tükenmesi gerçeğine karşı, yeni kaynak arayışları ve insan yaşamına uygun yerlerin araştırılması halen devam etmekte. Internet’te de bu konular hakkında birçok yabancı kaynak bulunmakta. Yavaş yavaş sayısı artan amatör ve profesyonel Türk astronomları kurdukları araştırma gruplarıyla yaptıkları çalışmaları Internet ortamında Türk halkıyla paylaşmaya çalışıyorlar.

astronomi siteleri

www.asartonline.org

Ankara Üniversitesi Astronomi Araştırma Topluluğu’nun sitesi, Internet’te karşılaştığımız en geniş içerikli astronomi sitelerinin başında geliyor. Astronomi hakkında birçok bilgiye ulaşabileceğiniz site, Ankara Üniversite’si öğrencileri tarafından yönetiliyor. Güneş sistemi, gök adalar, yıldızlar, kara delikler, akan yıldızlar gibi bir çok konu hakkında detaylı bilgi veriyor. Ayrıca amatör gözlemciler için teleskoplar hakkında bilgi bulunan site, Türkiye’de tamamlanmış ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vermekte. Forum uygulamasıyla, hem topluluk hemde ziyartçiler birbirleriyle fikir ve bilgi paylaşımı yapabilmekte. Sözlük bölümünde, kapsamlı astronomi ve mitoloji sözlükleri bulunmakta. Ana sayfada bulunan haberler Haziran ayına ait olsada, üniversitenin açılmasıyla sitenin güncelleneceğini tahmin ediyoruz.

www.akat.org

Ali Kuşçu Astronomi Topluluğunu (AKAT), astronomiyle amatör olarak ilgilenen bir grup insanın 1997 yılında internet aracılığıyla birbirlerini bulması ile oluşturdukları bir topluluk. Amaçlarını, astronomiyi tanıtmak ve yaymak olarak belirten topluluk, sitelerinde astronomi hakkında birçok derleme bilgiyi sunmakta. Ayrıca topluluğu adını veren büyük Türk-İslam astromomi ve kelam alimi Ali Kuşçu hakkında da bilgi bulunmakta.

Astronomi hakkında çeşitli bilgisayar programlarının, karikatürlerin ve bir yapboz oyununun bulunması siteye oldukça güzel bir içerik sağlamış. Aylık olarak gözyüzü aktiviteleri hakkında bilgi verildiği site, bir dernek sitesi kadar, bilgi içeriği sunan bir görünümde. Internet üzerinde Türkçe ve yabancı kaynaklara erişim verilmesi de ihmal edilmemiş.

www.hakankirkoglu.com
Güzel bir tasarıma sahip bu kişisel siteden, güncel astronomi haberlerini takip edebilir, konu hakkında yazılmış yazı ve makaleleri okuyabilirsiniz.

www.tug.tubitak.gov.tr
TÜBİTAK’ın Ulusal Gözlemevi’nin sitesi. Sitede Türkiye’den yapılan gözlemler ve yürütülen astronomik çalışmalar hakkında bilgi veriyor.

www.astrofotograf.com
Amatör olarak astronomi ve gözlemcilikle ilgilenenleri bilgilendirme amacıyla hazırlanmış sitede, birçok astronomi fotoğrafı da mevcut.

www.spaceturk.org
Farklı disiplinlerden bir araya gelmesinden oluşturulan Uzay Araştırmaları Çalışma Grubu’nun astronomi hakkında bilgilerini paylaştıkları bir site.

www.astrolojidergisi.com
Astronomi hakkında bir Internet dergisi. Astronomi hakkında Türkçe ve çeviri birçok yazı, makale ve incelemeyi bulabilirsiniz.

www.maviejder.com
Astronomi ve ejderhalar hakkında, makalelerin, haberlerin, resim galerilerinin bulunduğu geniş içerikli ve sürekli güncellenen bir site.

kaynak: byte.com.tr

internetteki kültür siteleri, anything

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.