İştah Nasıl Kontrol Edilir? İştah Kontrolü

İştahı kontrol etmek için ne yapmalı? İştahı kontrol altında tutmak, kilo verirken de formunuzu korumak istediğinizde de çok önemli… sizlere işhat kontrolü yapmanın püf noktalarını anlatmak istiyoruz.

İştah Nasıl Kontrol Edilir?

Bolca su için: Her fırsatta sağlıklı beslenme ve diyet uzmanları, suyun faydalarını anlatıyor. İnanın haksız da sayılmazlar! Kilo kontrolündeki suyun en önemli katkısı, tokluk hissi yaratıyor olmasıdır. Vücut susuz kaldığı zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderir. Vücudun su istediği zamanlarda bol su içmek yemeğe yönelmenizi engelleyecektir.

Uzun uzun çiğneyin: Uzun süre yiyecekleri çiğnemek vücuda giren besinlerin algılanması için beyne fırsat vermek anlamına gelir. Tat alma duyusu bu yolla tatmin edilir. Daha az porsiyonla daha fazla doyum sağlanır. Aşırı yemenin getirdiği sindirim problemleri de önlenmiş olur.

Tat alma duyunuz tatmin edin: Değişik lezzetlerle yapılan araştırmalar, tatmin edilmesinin küçük porsiyonlarla yetinmenizi sağladığını gösteriyor. Devamlı aynı yemekleri yemek de tat alma mekanizmasını duraksatıyor. Kendinizi bu durumda sanki hiç yemek yememiş gibi hissedebilirsiniz. Yeşillikler ve baharatlarla yemeklerinizi tatlandırın!

3 ana 3 ara öğün: Sık ve az öğünleri gün içerisinde yemek, iştahın kontrolden çıkmasını engellemenin, en kolay yoludur. Arada yine de atıştırma isteği olabilir, ancak çok az miktar olacak. Mevsim meyveleri böyle bir durumda en iyi seçenektir. Lif açısından zengin olmalarından dolayı kan şekeri düzeyini daha yavaş yükselterek, uzun süreli tokluk hissi verir.

Güç harcayın: Güç harcanarak egzersiz yapıldığında vücut ısısı artar ve daha fazla kalori yakılır. Egzersiz sonrasında bu durum iştahın birkaç saat boyunca bastırılmasına yol açar. Öğün saatinden birkaç saat önce özellikle de sabah egzersiz yapmak en doğrusu olacaktır.

İyi uyuyun: Ortalama günde 6-8 saat kaliteli uyku, gün içerisinde yaşanabilecek yorgunluğu ve uyuklamayı ortadan kaldırır. Dikkat toplamak için böylece fazla enerji veren atıştırmalara da ihtiyaç duymazsınız.

Glisemik indeksi düşük beslenin: Yüksek oranlara göre düşük glisemik indeksli gıdalar, daha uzun süre tok tutar, sonraki öğünde daha az yemeyi sağlar. Yüzde elli bir yemekteki Gl oranını azalttığınızda doygunluk hissinde yüzde elli artma olur. Şeker, beyaz un, pirinç ve patatesten uzak durun. Nohut, barbunya, kuru fasulye, fındık, mercimek, portakal, elma, kepek ekmeği, makarnadan ise bolca yiyin.

Selahattin Dönmez İştah Kontrolü İçin 6 Tavsiye

1. Gözünüzü eğitin: Size yeterli yemek miktarını gözünüzle anlamanız ve porsiyonları göz kararı hazırlamanız çok önemli…

2. Yemek servisindeki tüm materyalleri değiştirin:  Daha küçük porsiyonlar, iştah kontrolünde yardımcı olacaktır.

3. Tencerenizi masaya asla getirmeyin: Tabaklara yemeğinizi koyup, sofraya öyle oturun…

4. İştahı kontrol etmek için aydınlık, ışıklı bir ortamda yemeğinizi yiyin:  Loş ortamlar, sofrada daha fazla oturmanıza ve daha fazla yemenize sebep olabilirler.

5. Yemeğe odaklanmayın porsiyona odaklanın: Yemekten ziyade porsiyona odaklanın. Ayrıca sizi rahatlatan müzik veya televizyon eşliğinde yemek yemenizde fayda var.

6. Yemek hızınızı ayarlayın: Araştırmalar, yavaş yemenin ve lokmayı çok çiğnemenin iştah kontrolünde önemli olduğunu gösteriyor. Hızlı yemek yemek, tok tutan hormonların beyine sinyal ulaştırmakta zorlanmasına sebep olur… Ayrıca lokmayı en az 20 kere çiğnediğinizde daha kısa sürede doyarsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.