İstanbul’da Yeni İlçeler ve Belediyeler: İstanbul’da Hangi İlçeler Bölünecek, Hangi İlçeler Birleştirilecek?

istanbul ilçelerAK Parti, İstanbul’da bazı yeni ilçeler ve belediyeler kurulması için yasal düzenleme yapacak. Kadıköy ikiye bölünürken, Eminönü ile Fatih’in birleştirilmesi planlanıyor.

Başbakan Erdoğan başkanlığında konuyla ilgili toplantıya, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Grup Başkanvekilleri Nihat Ergün ve Mustafa Elitaş’ın aralarında bulunduğu bazı isimler katıldı.

Nüfusu 2 binin altında olan toplam 905 belediyenin kapatılması için harekete geçiliyor. Kapatılacak belediyelerden 550’sinin AK Parti’li belediye başkanları tarafından yönetildiği belirtildi.

KADIKÖY BÖLÜNÜYOR

İstanbul’daki bazı belediyelerin birleştirilmesi ve yeni ilçeler kurulması da toplantıda kararlaştırıldı. Buna göre Esenşehir adıyla Esenyurt, Bahçeşehir ve Kıraç belediyelerini birleştirilmesi ile ilçe kurulacak. Yenidoğan, Sarıgazi ve Samandıra ile birleştirilerek Samandıra ilçesi kurulacak. Kadıköy ve Gaziosmanpaşa ikiye bölünerek bazı beldelerin katılımıyla yeni ilçeler oluşturuluyor. Eminönü ve Fatih ise birleştiriliyor.

Yenişafak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.