Kemik erimesinden korunmak için

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metapolizma Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersin Akarsu, osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının insanları her yaşta tehdit edebileceğini ve bundan korunmak için günde bir bardak süt içilmesi gerektiğini söyledi.

Menapoza giren kadınlarda risk

Prof. Dr. Ersin Akarsu kemiklerin iç mimarlarının bozulmasıyla birlikte meydana gelen bozulmayla kemik erimesinin yıllarca sinsi bir şekilde ilerlediğini belirterek, özellikle menopoza giren kadınlarda ve ileri yaşta olan birçok insanda görülebileceğini söyledi.

Akarsu, bu hastalığın önlenmesi için her insanın mutlaka yaşına göre kalsiyum alması gerektiğini ifade ederek, “Osteoporoz iskeletin zayıflamasına, bu yüzden de kemiklerin kolayca kırılmasına yol açan bir hastalıktır. Özellikle kadınlarda görülen bu hastalık erkekler için de bir tehdittir. 65 yaşını geçmiş insanların neredeyse yarısı bu hastalığa yakalanır.

65’ten sonra bile önlem alınabilir

Osteoporoz hastalığının sessiz ve sinsi bir hastalık olduğunu da hatırlatan Akarsu, sözlerini şöyle tamamladı: “Kemik kırılması ve çatlaması olmadığı sürece hastanın bunu kendi kendisine fark etmesi çok güçtür.

Çatlaklar genellikle kalçada, omurgada ve bileklerde geçici hasarlar bırakır. Kemik sağlığınızı korumak için en başta genel sağlığı ilgilendiren sigara ve içki alışkanlıklarını bırakmak ve hareketli olmak gerekir. 65 yaşına kadar her gün 1 litre kalsiyumun alınması gerekmektedir. 65 yaşından sonra da günlük kalsiyum miktarının artırılması bu sinsi hastalığı önleyebiliriz.”
iha

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.