Kendi Kendine Park Edebilen Otomobiller

 

Volkswagen Yeni Touran: Park Asistanı

4.4 metre uzunluğa ve 1.8 metreye varan genişliğe sahip Yeni Touran’’da, yeni bir teknoloji olan “Park asistanı”, ön ve arka park mesafe sensörleri ve “Hill hold” eğimde kalkış sistemiyle entegre biçimde çalışıyor. Vites topuzunun önüne yerleştirilen tek bir düğmeye basarak etkinleştirilen sistem, hızlı ve stressiz bir şekilde park manevralarını sağlıyor. Park asistanı ayrıca otomatik olarak direksiyon manevraları yaparak, sürücünün aracı tek manevrada düzgün bir çizgi halinde park edebilmesi için destekliyor.

Sistem etkinleştirildiğinde park etmiş diğer araçlarla arada 0.5 metre ile 1.5 metre mesafede sinyal verilen yöndeki alanları tarayarak uygun park yerlerini tespit ediyor. 30 km/s’ye kadar hızda çalışabilen sistem, uygun park yeri bulunduğunda doğrudan sürücünün görüş alanındaki yol bilgisayarı aracılığıyla gerekli uyarıyı yaparak başlama pozisyonu hakkında sürücüyü uyarıyor. Sürücü bunun üzerine aracı geri vitese alarak otomatik direksiyon manevrası işlemini aktif olarak başlatabiliyor. Araç geri vitese alındıktan sonra ise otomatik park işlemi genellikle 15 saniyede tamamlanıyor. Park manevrası esnasında yaya veya benzeri bir engelle karşılaşıldığında direksiyon manevrasına yapılan bir müdahale ile sistem hemen devre dışı kalıyor.

Doğuş Otomotiv-VW Binek Araç tarafından 1.4 litre 140 HP’lik TSI motor ve Comfortline donanım paketiyle ithal edilen Yeni Touran, isteğe bağlı olarak Tiptronic DSG şanzıman seçeneğiyle de satın alınabiliyor. Yeni Touran modeli, Türkiye’de satışa sunuldu. Araç 200 km/s’lik son hıza erişebilirken, 0–100 km/s hızlanmasını 9.8 sn’de tamamlıyor. Yakıt tüketimi ise 100 km’de ortalama 7.4 litre.

park-asistaniAudi A7 Connect: Piloted Parking

Audi’nin 2013’te duyurduğu otomatik park eden araba, heyecan verici… Çünkü arabanın içinde dahi olmanıza gerek yok. Uygun park yerini kendi arayıp buluyor ve cep telefonunuzdan kumanda edebiliyorsunuz. Audi a7 Connect modelinde bu özelliği görebilirsiniz.

Ford: Otomatik Park Sistemi

Yeni Ford Focuslarda kullanılan otomatik park sistemi ile dikey park veya iki arabasına park edebilirsiniz. Sistem size gaz, fren ve vites geçişlerini söylüyor, siz de ona göre park edebiliyorsunuz.


kendi kendine park edebilen araç, kendinden park edebilen ninek arabalar, park edebilen otomobiller

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.