Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

kış aylarında saç bakımıKış aylarının gelmesiyle birlikte saçlar ayrı bir bakım istemektedir. Kış mevsimi, soğuk, kirli hava gibi nedenler saçları olumsuz etkilemektedir. Her bayan saçlarına özen gösterir. Saçlar sadece kış mevsiminde değil, her zaman bir bakıma ihtiyaç duyar. Yazın deniz, güneş gibi nedenlerle yıpranan saçlar kış mevsiminin gelmesiyle daha da yıpranır. Bu nedenle saçlarınıza kış aylarında farklı bir bakım uygulamalısınız.

Güzel ve bakımlı görünmek ilk önce saçlarda başlar. Ancak kış mevsiminin başlamasıyla bayanlarda saç sorunları daha da fazlalaşmaktadır. Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için neler yapmalıyız? Bu yazımızda kış aylarında saç bakımı hakkında bilgi vereceğiz.

İlk olarak sağlıklı ve düzenli beslenmek yeni çıkacak saçların daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca A, D ve E vitamini almaya dikkat edilmelidir. Bu vitaminlerin eksikliğinde saçlarda bazı sorunlar görülebilir. Kış aylarında saçları sık sık yıkamak yapılan en büyük hatalardandır. Saçların fazla yıkanması saçların kurumasına neden olur. Ayrıca saçları çok sıcak su yerine ılık su ile yıkamak daha doğrudur. Saçları gerektiğinden fazla yıkamak, çok şampuanlamak saçlar için zararlıdır. Kafa derisi ıslakken yumuşak olduğu için saç kökleri de gevşektir. Banyo da saçların daha kolay kopmasının da nedeni budur.

Kış aylarında yapacağınız saç modelleri de önemlidir. Çok gergin bağlanmış ya da saça çok sıkı tokalar takmak, saçların kopmasına neden olur. Saç tipinize göre şampuan ve saç kremi kullanın. Saçlar aslında oldukça hassastır ve en ufak streste dahi dökülmeye başlar. Stersin saçların düşmanı olduğunu bilmeyen yoktur. Bu nedenle sağlığınız için stresten uzak durmak en doğrusudur.

Saç dökülmesi bayanların en büyük sorunlarından birisidir. Mevsim değişikliklerinde saçlarda dökülme görülebilir. Kış mevsiminde de saçlarda dökülme oldukça fazlalaşır. Kirli hava ve soğuk saçların hemen etkilenmesine neden olur. Bu yüzden saçları seyrek yıkamak, saçları yıkarken ılık su kullanmak, saçları çok fazla taramamak, saçları çok sıkı tutacak şekilde bağlamamak, saç tipinize uygun şampuan kullanmak, fön gibi saçlarınıza yüksek ısı verecek işlemlerden kaçınmak saçların korunmasına yardımcı olur. Saç kurutma makinesi kullanıyorsanız çok yüksek sıcaklıkta çalıştırmayın. Mümkünse makinesiz doğal olarak kurutmaya çalışın. Kış aylarında saçlarınızın elektriklenmesini istemiyorsanız, son durulama suyuna biraz limon suyu damlatmak yeterli olacaktır.

Saçlarınız kış aylarında çok fazla yağlanıyorsa işte öneriler;

* 4 tane yumurta çırpılarak saçlara hafif masaj yapılır. Bu şekilde 15 dakika bekletilir. Sonra iyice durulanır. İsteğe göre bir bardak konyak ile bir bardak gül suyu karıştırılarak durulanır.

* Elma sirkesi saçlara fazlaca etki yapar. Saç sorunlarına en iyi çözüm elma sirkesidir. Saçlardaki yağlanmayı gidermek için; saçlarınızı yıkadıktan sonra son durulama suyuna bir çay bardağı elma sirkesi katarak durulayın.

Kış aylarında kuru ve yıpranmış saçlar için bakım önerileri;

* Isırgan otu ile yapacağınız masaj saçların güçlenmesin de faydalıdır. Bunu için bir litre suya 4 tutam ısırgan otu atılmalıdır. Saçlara yedirilerek durulanmalıdır.

* Zayıf saçları canlandırmak için; bir tutam adaçayı yaprak ve çiçeği bir litre su ile karıştırılır. Saçlara friksiyon yapılır.

* Bir bardak bal ve yarım bardak zeytinyağını iyice karıştırın. Bu karışımı 2 gün bekletin. Ardından saçlarınıza bu karışımla masaj yapın. Saçlarınızı tarayın ve başınız hava almayacak biçimde sarın ya da bir naylon torba geçirerek hava ile temasını kesin. Bu şekilde 30 dakika bekleyin. Sonra yıkayarak saçlarınızı durulayın.

saça friksiyon nasıl yapılır, kış aylarında saclar daha sık yaglanir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.