Klinik Depresyon nedir? Hayatı Nasıl Etkiler? Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş kaçtır?

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile Dartmouth Yüksek Okulu tarafından yapılan araştırmaya göre, depresyon riski gençken ve yaşlıyken en düşük seviyede bulunuyor.

Daha önceki araştırmalarda ise mutsuzluk ve depresyon riskinin yaşam boyunca görece sabit olduğu öne sürülüyordu. Riskin 40’lı yaşlarda zirveye ulaştığı yolundaki bu son araştırma ise tüm dünyada, her çeşit insan için durumun aynı olduğunu gösteriyor. Profesör Andrew Oswald, “Bu durum erkekler ve kadınlar, bekarlar ve
evliler, zenginler ve fakirler, çocuklular ve çocuksuzlar arasında aynı” dedi, ancak orta yaşın evrensel olarak neden en riskli yaş olduğunun tam olarak bilinmediğini söyledi.

Oswald, bunun sebepleri arasında, insanların bu yaşta kendi zayıflık ve güçlülüklerini benimsemeyi ve hayata geçirilemeyecek hayallerini bastırmayı öğrenmelerinin bulunabileceğini belirtti. Bir başka ihtimalin de insanların akranlarının öldüğünü gördükleri bu yaş diliminde bir karşılaştırma yapma sürecinin devreye girmesi ve kalan
yılları konusunda değerlendirme yapmaya başlamaları olduğu kaydedildi. İnsanların çoğunun 50’lerine geldiklerinde bu depresif dönemden çıktıkları, 70 yaşına gelindiğinde ise 20 yaşındaki bir genç kadar mutlu ve sağlıklı olunabildiği kaydedildi.

Klinik depresyon nedir?

Klinik depresyon, çökkünlük duygularının yerleştiği ve yaşamı normal bir biçimde sürdürmeyi olanaksız kılacak kadar uzun sürdüğü ciddi bir hastalıktır.

Klinik depresyon şunları etkiler:

Duygularınız
Düşünceleriniz
Davranışlarınız
Bedensel işlevleriniz

Klinik depresyona tutulduğunuzda genelde duygudurumunuz ve duygularınız üzerindeki denetiminiz azalır. Günlerce, hatta bazen aylarca kendinizi çökkün hissedersiniz. Bu ruh hali yaşamınızın bütün yönlerine egemen olur:

Fiziksel. Daha fazla bilgi için ilgili başlıkları okuyabilirsiniz.
Zihinsel/ruhsal. Daha fazla bilgi için ilgili başlıkları okuyabilirsiniz.
Toplumsal. Daha fazla bilgi için ilgili başlıkları okuyabilirsiniz.

Depresyon yaşamı tehdit eden bir hastalık mıdır?
En ağır durumunda depresyon yaşamı tehdit edebilir, çünkü:

Yaşamınız tümden sekteye uğrar
İştahınız kaybolur, susuzluk hissetmezsiniz
Kendinizi intiharı düşünecek kadar berbat hissedersiniz
Özbakımınızı ihmal edersiniz

Bizim önerimiz, klinik depresyonu olan herkese yardımcı olmanızdır kimbilir, belki birinin yaşamını kurtarabilirsiniz.

Kendinizde depresyon olduğundan kuşkulanıyorsanız tedavi arayışına girmeniz gerekir.

klinik depresyon sinema

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.