Lavtanın büyük ustası Hopkinson Smith, 20 Kasım’da İstanbul’da

Stravinski’nin ‘enstrümanların en kişisel ve en mükemmeli’ diye nitelendirdiği lavtanın büyük ustası Hopkinson Smith, İstanbul’a geliyor. Bir arkeolog titizliğinde çalışarak lavta repertuvarını büyük ölçüde kayıt altına alan Smith, yarın akşam Akbank Sanat’ta…

“Hiç süphe yok ki lavta enstrümanların en kişisel olanı olmakla birlikte belki de en mükemmelidir.” 20. yüzyıl müziğine yön veren birkaç besteciden Igor Stravinski’ye ait bu sözler. Stravinski haklıydı. Lavta müziği bestecileri ve icracıları, tarih boyunca kralların, kraliçelerin en sevdiği isimlerdi. Öyle ki müzik tarihi John Dowland’ı Kraliçe Elizabeth’in, Silvius Leopold Weiss’sı Muhteşem Friedrich’in Robert de Visee’yi ise XIV. Louis’nin lavtacıları olarak çoktan yazmıştı sayfalarına.

Rönesans ve barok dönemi boyunca altın yıllarını yaşayan bu özel enstrüman ilerleyen yıllarda değişen ve gelişen orkestra dağarcığı ve müzik biçimlerinin etkisiyle büyük ölçüde gözden düştü. Bu durum özellikle 20. yüzyılda birkaç ismin bu enstrümanı yeniden ele alması ve var olan repertuvarı gün ışığına çıkarmasıyla büyük ölçüde değişti… Şüphesiz bu çalgının günümüzdeki en önemli ustalarından biri, San Francisco Chronicle’ın ‘günümüzün en iyi lavtacısı’ olarak selamladığı Hopkinson Smith.
Bir arkeolog titizliğinde çalışarak lavta repertuvarını büyük ölçüde yeniden keşfeden ve kayıt altına alan Hopkinson Smith; François Dufaut’dan Charles Mouton’a, Albert de Rippe’den Francisco Guerau’ya uzanan geniş bir yelpazede 20’nin üzerinde albüme imza attı. Bu kayıtlarla Choc du Monde de la Musique, Diapason d’Or, 10 de Repertoire gibi klasik müzik sahnesinin en prestijli ödülleriyle buluşan sanatçı Bach’ın eserlerine yer verdiği ‘L’Oeuvre de Luth’ albümüyle ise bu sahnenin en önemli ödüllerinden Grand Prix Du Disque ödülünü aldı.

hopkinson smith

Albümleri övgüler alıyor
Yıllar içinde almış olduğu ödüllere ek olarak hakkında hatırı sayılır derece olumlu eleştiri yazısı arşivi de oluşturan Smith’in özellikle 2000’de Naive etiketiyle çıkan Bach’ın solo keman için Sonat ve Partita’larının lavta düzenlemelerini içeren albümü büyük ses getirir. İngilizlerin prestijli müzik dergisi Gramophone, albümü “Bu çalışmaların şimdiye kadar her hangi bir enstrümanda yapılmış en iyi yorumu” olarak değerlendirirken İspanyolların erken dönem müziği üzerine odaklanan Goldberg dergisi ise “2000 yılının en iyi kayıtlarından” biri olarak gösterir.
1960’lı yılların ortalarında Bostan’da efsane gitarist Julian Bream’i izlemesinin ardından klasik gitara başlayan sanatçı’nın müzikal anlamda kökenleri yüzyıllar öncesine dayanıyor. Altı kuşak öncesindeki büyük babası ilk Amerika doğumlu bestecilerden biri olmakla beraber, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nde Thomas Jefferson’la birlikte imzası olan isimlerden… Ailesinde birçok kişinin müzikle kıyısından köşesinden ilgili olduğu Smith, Robert Sullivan ile olan gitar çalışmalarının sonrasında Harvard’da müzikoloji eğitimi üzerine yoğunlaşır. Lavtaya başlaması tam bir tesadüfler dizisine dayanan Smith mezuniyetinin sonrasında İspanya’da Emilio Pujol, İsviçre’de ise Eugon Dombois ile eğitimine devam eder… Aralarında Jordi Savall’ın Hesperion XX topluluğunda olduğu birçok erken dönem oda müziği topluluğu ile çalışan sanatçı 1980’lerden itibaren tamamen erken dönem telli enstrümanları repertuvarına yönelir…

200’ün üzerinde konser verdi
20. yüzyılın müzikal coğrafyasında Smith’ın getirmiş olduğu belirleyici etkinin nedeni kuşkusuz, Batı’da uzun yıllardır unutulmuş olan bir enstrümanın yeniden hayat bulmasındaki en önemli temsilcilerden biri, belki de en önemlisi olmasıdır. Uzun yıllardır Schola Cantorum Basiliensis’de verdiği dersler, atölye çalışmaları ve yılda 200’ün üzerinde verdiği konser ise bu katkılarının en belirğin örneği gibidir. Hopkinson Smith 20 Kasım akşamı Akbank Sanat sahnesinin konuğu olarak ilk kez İstanbullu izleyenleriyle buluşuyor. John Dowland ve Francesco da Milano’nun eserlerine yer vereceği konser ve öncesindeki atölye çalışması kuşkusuz sezonun kaçırılmaması gereken en önemli etkinliklerinden biri.
Hopkinson Smith yarın saat 20.00’de Akbank Sanat’ta. Tel: 0212 252 35 00

kaynak: Radikal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.