Mahşer-i Cümbüş: MODERN DOĞAÇLAMA TİYATRO Grubu

mahşer-i cümbüşMahşer-i Cümbüş nedir? Mahşer-i Cümbüş grubunun üyeleri kimlerdir? Mahşeri cümbüş Ne zaman ve nasıl kuruldu? Mahşer-i Cümbüş grubunun oyunları ve televizyon programları, turneleri… Mahşer-i Cümbüş hakkında bilgi… Mahşer-i Cümbüş oyunu için bilet nerden alınır, rezervasyon nasıl yapılır, bilet fiyatı ne kadar, hangi gün hangi oyunları var? Hayalhane nerededir, yerleri neresidir? Mahşer-i Cümbüş ekibinin fotoğrafları, resimleri… MODERN DOĞAÇLAMA TİYATRO nedir? Mahşer-i Cümbüş üzerine bir yazı…

Mahşer-i Cümbüş, 2001 yılı Mayıs ayında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğrencileri tarafından kuruldu. Aynı yıl Eylül ayında Ankara Tenedos kafede “ Tiyatro Sporu ” gösterilerine başladı. Mahşer-i Cümbüş 2003 yılının Ağustos ayında İstanbul’a taşınarak faaliyetlerini İstanbul’da sürdürdü.

Mahşer-i Cümbüş kurulduğu günden bu yana Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bir çok ilde gösteriler sergiledi ve festivallere katıldı. Türkiye’de Modern Doğaçlama Tiyatro’nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, Doğaçlama Tiyatronun gösteri biçimlerinden biri olan “ Tiyatro Sporu ” nu Türkiye’de ilk defa seyirci ile buluşturdu. Ekip bugüne kadar 350′ nin üzerinde “Tiyatro Sporu” , 150′ nin üzerinde “Beyin Fırtınası” gösterisi yapdı. 12 Uluslararası Tiyatro Festivalinde Türkiye’yi temsil etti. Grubun Üyeleri: Burak Satıbol, Dilek Çelebi, Ayça Işıldar, Özlem Türay, Ayhan Taş ve Yiğit Arı


Mahşer-i Cümbüş OYUNLARI

Tiyatro Sporu

“Tiyatro Sporu”, Amerika ve Avrupa’ da, Theatresports ismi ile, alternatif oyun mekanlarında seyircilere sunulan “Modern Doğaçlama Tiyatro” ya ait bir gösteri türüdür.

 

 

Tiyatro Sporu, oyuncuların takımlara ayrılıp birbirleri ile “Müsabaka” etmesi mantığına dayanır. Bir birbirinden farklı turlar (round) doğaçlama olarak oynanır. Her turun kendine özgü önceden belirlenmiş kuralları vardır.

 

 

Bir Tiyatro Sporu gösterisinin en temel özelliği seyircinin aktif katılımının sağlanmasıdır. Bu gösterilerde seyirci doğaçlamaları yönlendirir ve fikirleri ile doğaçlamaları belirler. Her tur seyirciden alınan bir fikir (oyuncunun doğaçlamayı başlatması için, oyuncuya yol gösterecek herhangi bir fikir – mekan, nesne, durum, yönelim vs.) doğrultusunda şekillenir.

 

 

Bir Tiyatro Sporu gösterisinde spontane düşünme ve canlandırma, yanılsamayı kırma, kara mizah, ironi gibi unsurlar esastır. Özel bir Kostüm olmadan oyuncular gündelik kıyametleri ile sahnede yer alırlar. Çıplak sahne oyuncunun ve seyircinin hayal gücü ile şekillenir. Seyici oyuncudan kopuk, karanlık salonda görünmez silüetler değil oyuncunun her an dokunabildiği,hissettiği ve onun gücünden yararlandığı sahne arkadaşıdır. Tiyatro Sporu gösterisi seyirciyle birlikte bir “oyun” un oluşturulmasını sağlar.

 

 

Bir “Tiyatro Sporu” gösterisi asla tekrar etmez. Her şey o oyuna ve o seyirciye özeldir. Bu sebeple her oyun birbirinden farklıdır.

 

 

Mahşer-i Cümbüş Her Cumartesi Saat 20:30′ da Tiyatro Sporu Gösteri ile HAYALHANE ‘de

 

 

Biletler 15 YTL

 

Beyin Fırtınası

1950’den günümüze dünya tiyatrosunda önemli bir yeri olan çağdaş Doğaçlama Tiyatro’ nun Türkiye’ deki ilk örneği. Seyircinin katılımıyla renklenen, doğaçlama, eğlenceli, seyircinin ve oyuncunun hayal gücüyle oluşturdukları bir “Oyun”.
 

– Tüm ekip beraber doğaçlama yaparlar.

– Oyunun ilk perdesi 10 dakikalık Doğaçlama Oyunlardan oluşur. İkinci perde ise genellikle tek bir oyundur.

 

– Seyircinin katılımı oldukça önemlidir.

 

– Doğaçlama müzik eşliğinde oyuncular performanslarını gerçekleştirir.

   
Mahşer-i Cümbüş Her Cuma Saat 20:30′ da Beyin Fırtınası ile HAYALHANE ‘de
   
Biletler 15 YTL

Rezervasyon

0212 2491990

Bilet Almak İstiyorum Diyenlere

Hayalhane Bilet Rezervasyonlarınız için;
 
Pazartesi,Salı,Çarşamba günleri saat 11:00-19:00 arası
Perşembe,Cuma,Cumartesi günleri saat 11:00-19:00 arası
Bilet rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz.
 
Adres : Sadri Alışık Sokak No:24 Kat:4 İstiklal Caddesi Beyoğlu / İSTANBUL
Bilet Rezervasyon : 0212 249 19 90
Kroki
 
Bilet Fiyatları :
 
Her Hafta Cuma Saat 20:30 Mahşer-i Cümbüş Beyin Fırtınası Gösteri 15 YTL (Öğrenci,Tam)
Her Hafta Cumartesi Saat 20:30 Mahşer-i Cümbüş Tiyatro Sporu Gösteri 15 YTL (Öğrenci,Tam)

mahşer-i cümbüş

detaylı bilgi: http://www.tiyatrosporu.com (Mahşer-i cümbüş sitesi)

mahşer-i cümbüş

mahşeri cümbüş ekibi kimlerdir, mahşeri cümbüş oyun çeşitleri nelerdir, mahşeri cümbüş üyeleri, star televizyonu mahşeri cümbüş katılmak için telefon

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.