Microsoft Worldwide Telescope Nedir? Nasıl Kullanılır?

Microsoft WorlWide Telescope’u kullanarak, bilgisayarınızdan teleskopla izlenebilecek görüntüleri izleyebilirsiniz. kısaca sizi evrende yolculuğa çıkaracak bir programdan bahsetmek istiyoruz.

Microsoft Worldwide Telescope Nedir? 

Herkesin hayali, başı-sonu belli olmayan uçsuz bucaksız evrende gezmektir. Bizi bu hayalimize Micrsoft ücretsiz WorlWide Telescope yazılımıyla bir adım daha yaklaştırıyor. Uzağın derinliklerine doğru, www.worlwidetelescope.org adresinden indirebileceğiniz (30 MB) bedava yazılım sayesine yolculuğa çıkmanız mümkün oluyor. Hem dünyadaki hem de uzaydaki gerçek teleskoplar tarafından, Microsoft tarafından geliştirilen sanal teleskop uygulamasındaki görseller çekilmiştir. Böylelikle gönlünüzce evrende dolaşabiliyor ya da rehberli turların tadını çıkarabiliyorsunuz.

Microsoft Worldwide Telescope Nasıl Kullanılır?

Galaksi Rehberi: Gökyüzünde, farenizi tıklayıp sürükleyerek dolaşabilirsiniz. Çift tıklayarak ya da fare tekerlerinizi kullanarak görüntüyü yakınlaştırabilirsiniz. Farklı bir takımyıldızına sağ alt düğmesine tıklayarak atlayabilirsiniz. Dünyadan bakıldığında sağ alt köşedeki küre hangi gök cismi alanını görmekte olduğunu gösterir.

O anda ekranda görmekte olduğunuz gökcisimlerinin listesi, ekranın alt tarafındaki küçük resimlerdir. O gök cismin gökyüzündeki yerini görebilmek için farenizi küçük bir resmin üzerine getirmelisiniz. Küçük resme tıklayarak da yakınlaştırabilirsiniz. Koleksiyonda, ok işaretlerini kullanarak gezinebilir ya da içerik arama filtresini (Content Search Fitler) kullanarak görmek istediğiniz gökcisimlerini ayıklayabilirsiniz.

Dünya, gezegen , gökyüzü, panorama ve güneş sistemi görünümleri arasında geçişi Look AT ( buraya bak) kutusu sağlar. Her görünümün çeşitli görsel kaynakları vardır. Sokak düzeyinde olmasa da Dünya’yı (Earth) seçerseniz bir miktar yakınlaştırma yapabilirsiniz. Görüntün kaynağı hakkında bilgiyi ‘i’düğmesine tuşlarsanız alabilirsiniz.

Üst tarafta bulunan koleksiyon bandı; Güneş Sistemi, gökyüzü araştırmaları ve Hubble uzay telescopundan görüntüler ilgi çekici içeriklere sahiptir. Yeni resimleri flulaştırmak ve arka planların daha rahta görünmesini isterseniz Image Crossfare çubuğunu kullanabilirsiniz.

Yazılımın en ilgi çekici özelliklerinden biri de üst menüden erişebileceğiniz anlatımlı tutarlardır ve gezegenler, nebulalar ve yıldız kümeleri gibi çok çeşitli konuları kapsar. Dosyanın indirilmesi için herhangi bir anlatımlı turu başlattığınızda birkaç dakika beklemeniz gerekir. istediğiniz an farenizi yukarı kaldırarak oynatılmaya başlanan turu istediğiniz an durdurabilir ve zaman çizelgesinden istediğiniz bir sahneye atlayabilirsiniz. Elbetteki rehberli turların İngilizce anlatımlı olduğunu belirtmek gerekir.

Search sekmesine tıklayıp, bir yıldızı, gezegeni, galaksiyi ya da nebulayı bujlmak için arama sorgunuzu yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.