Nanoteknoloji Enstitüsü Ankara’da Açılıyor

Nanoteknoloji alanında Türkiye’yi dünya ile yarıştıracak Nanoteknoloji Enstitüsü Ankara’da açılıyor. Bilkent Üniversitesi’nde önümüzdeki ay çalışmalarına başlayacak UNAM-Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü’nde, aralarında savunma tekstil, otomotiv, inşaat, tıp ve biyoteknolojinin de bulunduğu hemen hemen her alanda hassas ürünler geliştirilecek.

DPT’nin de katkıda bulunduğu enstitünün inşaatında 25 milyon YTL harcandı. Merkez, 8 bin 500 metrekarelik kapalı alanda toplam 62 laboratuvardan oluşuyor. Enstitünün malzeme bilimi ve nanoteknoloji araştırmaları için özel olarak tasarlanan ‘akıllı binası’ 7 kattan oluşuyor. Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Proje Yöneticisi Prof. Dr. Salim Çıracı, UNAM’ın kuruluş sürecinde bilimsel çalışmaların Bilkent Üniversitesinden 25 öğretim üyesi ve 100 araştırma asistanı tarafından yürütüldüğünü anlattı: “İzleyen 4 yıl içinde fizik, kimya, moleküler biyoloji, elektrik ve elektronik, malzeme bilimi konularının birinde doktora çalışması yapmış 40-50 kadar uzmanın ve çok sayıda doktora öğrencisinin çeşitli araştırma projelerinde görev alması beklenmektedir. Enstitümüz, yürütmekte olduğu projeler kapsamında pek çok üniversite ile iş birliği yapmaktadır.” Çıracı, enstitüde son teknoloji ekipmanlar bulunacağı için çoğu laboratuvarın özel olarak dizayn edildiğini ve laboratuvarlarda, merkezi sıvı azot, basınçlı hava, soğuk su ve gaz hatlarının yanında ses izalasyonu, hassas sıcaklık kontrolü ve özel güvenliğin bulunduğunu belirtti.nanoteknoloji-enstitusu

Çıracı, enstitüte yapılacak çalışmaları şöyle özetledi: “Üniversiteler, kamu kuruluşları, özel sektörle birlikte nanoteknolojive malzeme bilimi ile ilgili Türkiye’nin teknolojik sorunlarına çözüm getirmek ve ülkemizde yapılan ürünlerin dış pazarlarda rekabet gücünüartırmak üzere projeler üretilecek. Daha sonra, desteklenen projeleri birlikte yapacağız. Çalışmaların bir kısmı buradaki ekipman kullanılarak bir kısmı da başka bir üniversitede olacak. Enstitünün yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ürünler müşterek ürünler olacak.” Enstitünün açılmasının ardından üniversitelere Türkiye’nin teknoloji sorunları konusunda ortak çalışmalar yapma çağrısında bulunacaklarını anlatan Çıracı, böylece temel bilim desteğiyle elde edilecek prototiplerin katma değeri yüksek teknoloji ürünlerine dönüşeceğini dile getirdi. Merkeze 3-4 yıl içinde binanın yapımı hariç 130 milyon YTL harcanacağını kaydeden Çıracı, “Eğer bu çalışmalar bu hızla devam ederse bu laboratuvarlar küçük gelecek. 6 yıl sonra, aslında bu bina da yetmeyecek. Bu laboratuvarlar yılda en az 100 milyon dolarlık araştırma yapacak” dedi.

gencbilim.com

nanoteknoloji enstit?s?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.