Nokia N95 cep telefonu hakkında inceleme (teknik özellikleri)

Son zamanlarda N95 alanlar yada almayı düşünenler epey çoğaldı… Konuya girmekte biraz geç kaldık ama kusurumuza bakmayın… Nokia N95 dikkat çekici ekranı, çarpıcı fotoğraf ve video kapasitesi ve yüksek hızda bağlantı özellikleri gibi multimedya unsurlarını bir araya getiriyor. Cebinize rahatlıkla sığan bu bilgisayar, müzikçalar, dijital kamera, PDA ya da navigasyon cihazı gibi ayrı ayrı cihazların hepsinin yerini tutuyor. En önemlisi, Nokia N95 istediğiniz an yanınızda oluyor.”

Nokia N95’in çift yöne kayarak açılan yepyeni kapak tasarımı, harita okumaktan video izlemeye kadar tüm farklı seçenekler arasında geçişi kolaylaştırıyor. Üzerinde rakamların yer aldığı tuş takımı ekranın bir kenarına doğru kayarken, özel medya tuşları da karşı yöne doğru açılarak geniş ekran manzara (landscape) görünümü sağlıyor.

Etkili 3 boyutlu grafikleri ile Nokia N95 istediğiniz servisi ya da özelliği kolaylıkla bulmanızı sağlayan kusursuz bir kullanıcı arayüzüne sahip. Parmaklarınızın ucundaki entegre GPS ile yol bulmak kolaylaşıyor. Maps uygulaması 100’den fazla ülkenin haritasını içeriyor ve böylece kullanıcıların dünyayı keşfetmesini ve restoranlar, oteller gibi 15 milyondan fazla noktayı bulmasını sağlayan özellikler içeriyor. Şehir rehberleri, sesli rehber gibi ek özellikler de satın alınabiliyor.

Nokia N95’in Carl Zeiss optik destekli 5 megapiksel kamerasıyla baskı kalitesinde fotoğraflar ve DVD kalitesinde videolar çekilebiliyor. Fotoğraflar ve videolar, N95’in TV çıkışı ve UpnP (Universal Plug and Play – Evrensel Tak Çalıştır) özelliği sayesinde uygun olan herhangi bir ekranda da izlenebiliyor.

HSDPA (High Speed Downlink Packet Access – Yüksek Hızlı İndirme Paket Erişimi) şebekelerine uygun tasarlanan ve WLAN, EDGE ve 3G/WCDMA bağlantılarıyla desteklenen Nokia N95, size her yerde mükemmel kapsama alanı ve bağlantı hızı sağlıyor. HSDPA bağlantısında İnternet’te dolaşmak, e-posta okumak, video ve büyük dosyaları indirmek gibi işlemler 3G’den 10 kat daha hızlı yapılabiliyor.

Nokia N95, 2.6 QVGA 16 milyon renkli ekranı, çarpıcı 3 boyutlu grafikleri, 3 boyutlu stereo efekti sunan dahili hoparlörleri, standart 3.5mm jack çıkışı, veri transferine uygun microSD kartları ve mini USB ile birinci sınıf eğlence seçeneği sunuyor. Mini Map’li Nokia Web Browser kullanarak Nokia N95 ile İnternet’te dolaşmak çok keyifli. Mini Map’in yeni özellikleri arasında hareketli araç çubuğu, şifre yöneticisi ve otomatik tamamlayıcı, Atom ve otomatik güncelleme desteği ile web kaynakları da yer alıyor.

Symbian işletim sisteminde çalışan lider yazılım S60’ı kullanan Nokia N95’e, oyunlar, navigasyon, eğlence, üretkenlik ve yaratıcılık gibi pek çok özellik yüklenerek, cihaz kişiselleştirilebiliyor. Nokia N95, yaratmaya, bağlanmaya, kullanmaya ve İnternet’in en popüler servislerinden yararlanmaya hazır bir paket halinde satışa sunuluyor. Nokia N95 kullanıcıları web’de herhangi bir şeyi bulmak için Yahoo! Search’ten, bir kitabın sayfalarını karıştırmak için Amazon’un MobiPocket Reader’ından, bir “an”ı fotoğraflayıp paylaşmak için Flickr’dan yararlanabiliyorlar.

nokia-n-95

Nokia N95 teknik özellikleri:

Genel Network HSDPA / GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Duyurulma 2006, Eylül
Çikis Tarihi …
Ölçüler Boyutlari 99 x 53 x 21 mm, 90 cc
Agirlik 120 g
Ekran Tip TFT, 16M Renk
Ölçüler 240 x 320 piksel, 2.6 inches

Zil Tipi Tip
Adet
Uyarlama Yüklenebilir
Titreşim Evet

Hafıza Telefon defterı Evet

Arama kaydı Evet
Kart slotu microSD (en fazla 2GB), hot swap, 128 MB kart dahil
Data(Veri) GPRS Sınıf 10 (4+1/3+2 yuva), 32 – 48 kbps
HSCSD Hayır
EDGE Sınıf 32, 296 kbps; DTM Sınıf 11, 236.8 kbps
3G HSDPA
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP techHayırlogy
Bluetooth Evet, v2.0, A2DP
Kızılötesi portu Evet
USB Evet, v2.0, Pop-Port
Özellikler Mesajlasma SMS, MMS, Email, Anında Mesajlaşma
Tarayıcı WAP 2.0/xHTML, HTML
Saat
Alarm
Oyunlar yüklenebilir
Renk Gümüş
Diller
Kamera 5 MP, 2592 x 1944 piksel, Carl Zeiss lens, otomatik fokus, video(VGA 30fps), flash; İkinci CIF gorüntülü çağrı kamerası
Batarya   Standart Batarya, Li-Ion 950 mAh (BL-5F)
Bekleme süresi en fazla 220 saat
Konuşma süresi en fazla 6 h 30 dakika
Nokia N95’i almış bulunanlar için de bulduğumuz faydalı linkleri sıralıyalım da vakit kaybetmeyin ;)

GPS özelliği nasıl kullanılır gibi konuları resimli olarak çok güzel anlatan bit site var mı diye merak edenler burayı tıklasınlar…

nokia.com.tr ise ürün hakkındaki en teknik bilgiler için :)

merak edenler için : Nokia N81 8Gb Hakkında (Teknik Özellikler ve Kullanım Klavuzu)

LG KG800 Chocolate Cep Telefonu Teknik Özellikleri

Samsung SGH-E900 Cep Telefonu Teknik Özellikleri

Samsung U700 (SGH – U700) Cep Telefonu Teknik Özellikleri

Kol saati şeklinde cep telefonu: GM 500

nokia n95, n 95, N95 e-posta Genel özelik nedir, n95 mükemmel özellikler, N95mini bataryası nasıl açılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.