Okula Yeni Başlayan Öğrenci Velilerine Öneriler

Okulların açılmasına az bir zaman kala tüm öğrencilerde ve velilerde bir telaş başladı. Özellikle bu sene okula yeni başlayan öğrenci ve velilerde bu telaş daha fazladır. Velilerin en çok sorduğu sorular; okula yeni başlayan çocuğa nasıl davranılmalı ve okula yeni başlayan öğrenci velilerine öneriler. Okula başlama yaşının değişmesiyle ve çocukların daha küçük yaşta okula başlaması hem çocuklara hem de velilere zor anlar yaşatmaktadır. Daha küçük yaşta okula başlayan çocuk sınıfa girdiğinde sizden ayrılmak istemediği zaman zor anlar yaşanmaktadır. Aynı durum anasınıfı ya da kreşte de yaşanabilmektedir. <!–ecb–>Bazı veliler böyle durumlarda çocuklarını okuldan alıp seneye tekrar göndermeyi dener. Ancak 1. sınıfa başlayan bir çocuğun okuldan alınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu nedenle veliler okula başlayan çocuğa nasıl davranılması gerektiğini iyice araştırmalı ve bilgi edinmelidir.

Okula yeni başlayan çocukların hepsinde bir korku vardır. Çocuk endişeli ve anneden ayrılmak istemez. Bu normal bir durumdur. Çocuğun aniden yeni bir ortama girmesi ya da evde ki ilgiyi birçok çocukla paylaşma düşüncesi çocukta endişeye neden olur. Velilerin yapması gereken, çocuğun korkularını saçma bulmamak ve çocuğu sakinleştirici sözler söylemektir. Örneğin; çocuk okula gitmekten korkuyorsa, siz de çocuğunuza, bu korkusunun doğal olduğunu, ama artık onun büyüdüğünü, okula gidebilecek kadar akıllı bir çocuk olduğunu anlatmalı, çocuğu okula gitmek konusunda cesaretlendirmelisiniz.

Çocuklarda güven konusu da oldukça önemlidir. Çocuklar her zaman anne ve babayı kendine model alır. Çocukla ilgili endişelerinizi eğer çocuk anlarsa, okula gitmemek isteyebilir. Bu nedenle çocuğunuz ile ilgili olan endişelerin tamamını aklınızdan atmanızın gerekir. Çocuğunuza güvendiğinizi ona hissettirin. Güvensizliğinizi asla çocuğa yansıtmayın çünkü böyle bir durumda çocuğunuz da kendisine olan güvenini yitirecektir. Anne ve babaların yapması gereken tek şey olumlu olmak, çocuğu cesaretlendirmektir.

Okula yeni başlayan öğrenci velilerine öneriler vermek gerekirse, okulun ilk gününde, çocuğunuzun mutlaka okulda bulunması gerektiğini unutmayın. Okulun ilk günü çocuğu mutlaka okula götürün. Çocuğa sınıfta ki diğer arkadaşlarının da kendisi ile birlikte ilk kez okula başlayacağını ve onların da ailesinden ayrılmak zorunda olduğunu belirtin. Bu şekilde çocuk kendini yalnız hissetmeyecektir. Bir diğer önerimiz ise; bilindiği gibi çocuk okula başladığında yeni bir ortamda olacak ve evdeki düzeni okulda bulamayacaktır. Bu nedenle, çocuğunuzun yemek düzenini ve uyku saatini ona göre mutlaka alıştırmış olmanız gerekiyor.

Bir diğer merak edilen soru da okulun ilk günü çocuğu kimin okula götüreceğidir. Şunu unutmamak gerekir ki çocuk aile üyeleriyle beraber okula giderse okula uyum süreci zorlaşır. Yani okula anne, baba ya da dede ile beraber gidilmesi durumunda uyum süreci zorlaşır. Bu nedenle fazla özen göstermemek ve bu durumun normal olduğunu çocuğa yansıtmak gerekir. Okula yeni başlayan çocuğa nasıl davranılmalı konusunda ki en önemli konu, veliler çocuğu okula gitmek istemediği zaman okula gitmesi için asla çocuğa ödül vermemelidir. Çocuğun okula gitmesi karşılığında ona verilecek ödüllerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Ayrıca okul çıkış saatinden önce okulda olmak, çocuğun okuldan çıktığında sizi görmesi çocuğa güven verir. Kendisi yokken onu unutmuş olabileceğiniz hissini çocuğunuza kesinlikle yansıtmamalısınız.

okula yeni başlayan öğrenci velilerine öneriler, okul yeni baş, okulun ilk günü velilere öneriler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.