Piyasaya Çıkacak Yeni Banknotların Güvenlik Özellikleri

Piyasaya Çıkacak Yeni Banknotların Güvenlik Özellikleri nelerdir? Yeni ifadesi kaldırılan ve 2009 yılından itibaren kullanılacak olan yeni banknotlar ne kadar güvenli? Yeni banknotların sahte olup olmadıklarını nasıl anlayabilirim? Yeni banknotların özellikleri neler? Yeni Türk Lirası BANKNOTLARINDAKİ GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ

– Kabartma Baskı: Banknotun ön yüzünde farklı yerlerde bulunuyor ve dokunulduğunda hissediliyor.

– Gizli Görüntü: Banknota yatay konumda ve göz hizasında bakıldığında, Atatürk portresinin sağ alt köşesindeki yedigen şeklin içinde kupür değeri görülüyor.

– Holografik Şerit Folyo: Banknot tasarımıyla uyumlu çeşitli motiflerden oluşuyor. Banknota farklı açılardan bakıldığında bu motifler, renkli ve parlak yansımalar veriyor. Dikdörtgen şekil içindeki ”TL” harfleri kupür değerine dönüşüyor.

– Renk Değiştiren Şerit: Banknota farklı açılardan bakıldığında altın sarısına dönüşüyor. Üzerinde kupür değeri ve ”TL” harfleri bulunuyor.

– Emniyet Şeridi: Kağıda gömülü olarak yer alıyor. Üzerinde kupür değeri ile ”TL” harfleri bulunuyor. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de kesintisiz bir hat şeklinde görülüyor.

– Filigran: Banknotların ön yüzünde bulunan Atatürk portresinin küçüğü ile kupür değerini gösteren rakamdan oluşuyor. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de görülüyor.

– Bütünleşik Görüntü: Banknot ışığa tutulduğunda sol üst kenarda yer alan şekiller arka yüzdeki şekillerle birleşerek kupür değerini oluşturuyor.

– Mikro Yazı: Banknotların ön yüzünde ay-yıldız motifinin içindeki kupür değeri ve ”TL” harfleri ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarındaki ”TCMB” ibaresi mikro yazılı bulunuyor.

– Mini Yazı: Banknotların ön ve arka yüzünde mini yazılar bulunuyor.

– Banknotlar Arasında Boyut Farkı: Farklı değerdeki 6 banknot, 6 farklı boyutta.Banknotların uzun kenarlarında 6 mm, kısa kenarlarında ise ikili gruplar halinde 4 mm fark bulunuyor.

– Renklendirilmiş Banknot Kağıdı: Banknotlarda beyaz kağıt değil, kupürün hakim renginin tonunda açık renkte kağıt kullanıldı.

UV IŞIK

Parayla ilgili mesleklerde çalışan profesyonellerin mor ışık (UV ışık) yardımıyla tespit edebilecekleri güvenlik özellikleri ise şu şekilde belirlendi:

– Banknot kağıdında bulunan ve normalde görülmeyen kılcal lifler UV ışık altında mavi ve kırmızı renkte parlama veriyor.

– Atatürk portresi üzerinde kupür değeri ve ”TL” harfleri belirerek kırmızı renkte parlama veriyor.

– Emniyet şeridinde 5-10 TL için mavi, 20-50 TL için kırmızı, 100?200 TL için sarı renkte parlama görülüyor.

– ”Kırmızı” seri ve sıra numarasında ”canlı ve parlak kırmızı”, ”siyah” seri ve sıra numarasında ”sarımsı yeşil” parlama görülüyor.

– Banknot kağıdı UV ışık altında parlama yapmıyor.

Haber7’den alınmıştır